Zielona Góra: Stomatolog wyłudzała kasę z NFZ. Nie wykonywała usług, ale je rozliczała

09 styczeń 2023
Autor: 
Zielona Góra: Stomatolog wyłudzała kasę z NFZ Fot. KWP Gorzów Wlkp.

Stomatolog z okolic Zielonej Góry pobierała pieniądze z NFZ za usługi, których nie wykonywała. O przestępczym procederze powiadomili policję jej pacjenci.

W ręce policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim wpadła 55-letnia lekarz-stomatolog, która od wielu lat prowadziła praktykę dentystyczną na terenie powiatu zielonogórskiego. W rozbicie jej przestępczego procederu włączyli się śledczy z 1 Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze oraz Lubuski Oddział NFZ. Mocno pomogli też sami pacjenci.

- W ujawnieniu tego procederu przyczyniła się czujność i uwaga kilkunastu pacjentów. Otóż oni za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta dopatrzyli się pewnych nieprawidłowości. Następnie zaczęła się dalsza weryfikacja - relacjonuje podinsp. Marcin Maludy, rzecznik Lubuskiej Policji.

Brała kasę z NFZ, ale nie wykonywała usług medycznych

Po dokładnych sprawdzeniach na jaw wyszło, że 55-letnia stomatolog w latach 2017 - 2022 wielokrotnie oszukiwała NFZ, ponieważ poświadczała nieprawdę w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Mówiąc wprost: nie wykonywała usług medycznych, ale rozliczała je w ramach refundacji na określone dane pacjentów. Do NFZ zgłaszała też wizyty prywatne, za które dodatkowo pobierała pieniądze.

W połowie grudnia 2022 roku wraz z kobietą przeprowadzono czynności procesowe, w trakcie których zabezpieczono dokumentację medyczną. 55-latka została przesłuchana i usłyszała cztery zarzuty poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ponadto w trakcie czynności zabezpieczono mienie podejrzanej w wysokości 150 tysięcy złotych.

- Sprawa jest w początkowej fazie i ma charakter rozwojowy. Kolejne zarzuty uzależnione są od treści zeznań ponad 2,7 tysięcy pacjentów, którzy w ostatnich latach korzystali z usług stomatolog - informuje podinsp. Maludy.

Przeczytaj też: Słońsk: Sześciu mężczyzn handlowało narkotykami. Usłyszeli 61 zarzutów (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u