31. Finał WOŚP w Lubuskiem. Policja ostrzega przed fałszywymi wolontariuszami

29 styczeń 2023
Autor: 
31. Finał WOŚP w Lubuskiem. Policja ostrzega przed fałszywymi wolontariuszami Fot. KWP Gorzów Wlkp.

Wystartował 31. Finał WOŚP. Nad bezpieczeństwem będzie czuwać policja. Mundurowi przypominają, aby uważać na fałszywych wolontariuszy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dziś, 29 stycznia, pod batutą Jurka Owsiaka, aby zebrać pieniądze na walkę z sepsą. Datki zebrane w trakcie 31. Finału mają posłużyć między innymi do zakupu urządzeń do identyfikacji mikroorganizmów, analizatorów do diagnostyki molekularnej i do wykrywania produktów amplifikacji bakterii oraz grzybów.

- Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia: optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 procent. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - podkreśla Jerzy Owsiak, prezes fundacji WOŚP.

WOŚP 2023 - policja apeluje o ostrożność

Dziś w dzień 31. Finału WOŚP na ulicach wielu miast w Polsce pojawi się więcej policjantów. Będą to zarówno funkcjonariusze umundurowani, jak i kryminalni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Pędził Mercedesem przez wieś. Wpadł na radar, został srogo ukarany

- Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych - informuje Komenda Główna Policji.

Zdarza się, iż w trakcie finału WOŚP pojawiają się fałszywi wolontariusze, dlatego mundurowi przypominają, że każdy z nich powinien mieć identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety i adresem wolontariusza. Identyfikator musi mieć "serduszkowe" logo fundacji, z kolei sama skarbonka musi być oklejona banderolami. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Funkcjonariusze apelują, aby w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że ktoś podszywa się pod wolontariusza i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112. Identycznie, gdy widzimy osoby, które zachowują się podejrzanie lub zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Przeczytaj też: WOŚP 2023 - aukcje na Allegro. Wylicytuj m.in. bilet "na wszystko" w aeroklubie lub voucher na strzelnicę


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u