Tajemnicza substancja w dopływie Odry koło Zielonej Góry. W akcji strażacy z grup chemicznych (ZDJĘCIA)

02 kwiecień 2023
Tajemnicza substancja w dopływie Odry koło Zielonej Góry Fot. Laski Odrzańskie.pl/FB

Tajemnicza substancja w kanale Zimny Potok w Laskach (gmina Czerwieńsk). Do akcji wysłano strażaków z grup ratownictwa chemicznego. Trwają działania.

Zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej w Zielonej Górze w niedzielne popołudnie, 2 kwietnia, o godzinie 18:20. Sołtys wsi Laski ulokowanej w gminie Czerwieńsk koło Zielonej Góry poinformował, że w kanale Zimny Potok płynie nieznana substancja.

Do akcji w pierwszej kolejności wyruszyły zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Zielonej Górze, w której działa Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego. Z czasem do akcji skierowano także jednostki OSP Nietków i OSP Czerwieńsk oraz samochód ze strażackiej grupy chemicznej z Gorzowa Wielkopolskiego.

Akcja strażaków trwa

Obecnie cały czas trwają działania zmierzające do określenia rodzaju substancji, która dostała się do kanału Zimny Potok oraz ustalenia ewentualnego źródła jego zanieczyszczenia. O sprawie poinformowano także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, którego pracownicy pobiorą próbki wody do specjalistycznych badań.

- Czekamy na informacje co od rana "płynie" w kanale - informuje Piotr Bogdanowicz, sołtys Lasek.

Zimny Potok to kanał, który wypływa u podnóża Wału Zielonogórskiego koło Przytoku. Stanowi lewobrzeżny dopływ Odry, do której uchodzi w rejonie Krosna Odrzańskiego.

Godzina 22:30 - Nie stwierdzono jakichkolwiek groźnych, niepożądanych substancji - informuje st. kpt. Arkadiusz Kaniak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Aktualizacja: - Na miejscu potwierdzono obecność niezidentyfikowanej zawiesiny, woda nie charakteryzowała się żadnym zapachem. Pobrano próby wody do badań laboratoryjnych. Następnie inspektorzy udali się w górę rzeki, aby zlokalizować miejsce powstawania zanieczyszczenia, jednak w związku z późną porą i zmrokiem, czynności przełożono na kolejny dzień - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

Przeczytaj też: Nowy samochód gaśniczy dla OSP Otyń. "Wszystko zaczęło się od marzeń, planów" (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u