Jak pomóc bezdomnym zwierzętom? Praktyczne wskazówki dla zwierzolubów

02 kwiecień 2023
Autor: 
Jak pomóc bezdomnym zwierzętom? Praktyczne wskazówki dla zwierzolubów Fot. Schronisko Zielona Góra

W 2020 roku w schroniskach w całej Polsce znajdowało się ponad 92 tys. psów oraz ponad 32 tys. kotów. Tak wynika z raportu Głównego Inspektoratu Weterynarii. Wiele zwierząt wciąż przebywa na ulicach i nie mają bezpiecznego schronienia oraz dachu nad głową. Są pozostawione na pastwę losu. Na szczęście są sposoby na to, żeby im pomóc.

Jak pomóc bezdomnym zwierzakom na ulicach?

Schroniska w całej Polsce są przepełnione, również w zielonogórskim przytulisku cały czas brakuje wolnych miejsc, w szczególności dla kotów. Niestety, ludzie cały czas porzucają zwierzęta, a zwłaszcza te stare i schorowane. To one wymagają największego wsparcia.

Jak możemy pomóc tym, które cały czas przebywają na ulicach? Jeżeli zobaczysz błąkające się bezdomne zwierzę – reaguj! Nigdy nie pozostawaj obojętny wobec cierpienia naszych małych przyjaciół. Wystarczy, że zadzwonisz pod interwencyjny numer (w przypadku Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonej Górze – 577 466 576). Do czasu przyjazdu osoby z przytuliska, w miarę możliwości, dbając o własne bezpieczeństwo, zabezpiecz zwierzę lub cały czas je obserwuj. Przede wszystkim ochroń je przed jeżdżącymi w okolicy samochodami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Akcja strażaków przy Warcie. Woda z kanału podchodziła pod posesje

W schroniskach często brakuje miejsca dla kotów wolnobytujących. Te z kolei potrzebują pomocy w szczególności jesienią oraz zimą, kiedy za oknami robi się coraz chłodniej. Możesz je dokarmiać, wybierając pełnowartościową karmę. Warto również przygotować dla nich schronienie przed zimnem i wiatrem. Wiele osób zostawia otwarte okna w piwnicach, aby koty mogły się tam skryć. Inni przygotowują dla nich specjalne, ocieplane budki.

Jak pomóc zwierzętom przebywających w schroniskach?

Zwierzęta przebywające w schroniskach również potrzebują naszej pomocy. Psy i koty, które są odpowiednio zsocjalizowane, nauczone chodzenia na smyczy, komend, czystości, mają łatwiej. Istnieje bowiem większa szansa na to, że ktoś je adoptuje. Możesz zatem zostać wolontariuszem w schronisku i wyprowadzać psy na spacery. W niektórych przytuliskach mogą to również robić osoby z zewnątrz, doraźnie, np. tylko w weekendy.

Jeżeli posiadasz w domu stare koce czy ręczniki, również możesz je przynieść do schroniska. Posłużą za posłania dla zwierząt, co w szczególności przydaje się jesienią oraz zimą. Śledź stronę internetową przytuliska w Twoim mieście lub w pobliżu. Tam na bieżąco pojawiają się informację o zapotrzebowaniu w danym miejscu. Często prowadzone są zbiórki m.in. pełnowartościowej karmy dla zwierząt czy środków czystości.

Czas rozliczania podatku to także idealna okazja do tego, żeby przekazać 1,5% na wybrany cel. Jeżeli chcesz pomóc zwierzętom, możesz ofiarować procent z podatku właśnie dla wybranego schroniska.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u