Pożar koło Lubska. Płonęły trawy i trzciny. Wezwano samolot gaśniczy (ZDJĘCIA)

06 kwiecień 2023
Pożar koło Lubska. Płonęły trawy i trzciny. Wezwano samolot gaśniczy Fot. OSP Jasień

Pożar koło Lubska. W ogniu stanęły nieużytki zlokalizowane w pobliżu miejscowości Dłużek. Działania prowadziło siedem zastępów straży pożarnej i samolot gaśniczy.

Wszystko wydarzyło się w czwartek, 6 kwietnia, w okolicach Lubska. Po godzinie 14:00 w ogniu stanęły trawy oraz trzciny w rezerwacie "Żurawno", który znajduje się w rejonie miejscowości Dłużek.

Na miejsce wysłano zastępy straży pożarnej z Lubska. Do pomocy wezwano również samochody z jednostek OSP Jasień, OSP Stara Woda, OSP Górzyn oraz OSP Brody. Pożar rozprzestrzeniał się stosunkowo szybko, zbliżając się jednocześnie do lasu. Dlatego do działań poderwany został samolot gaśniczy z Leśnej Bazy Lotniczej w Zielonej Górze, który wykonał zrzut wody.

Spłonęło kilka hektarów nieużytków

W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pracowało siedem zastępów straży pożarnej. Obecna była także załoga samochodu patrolowo-gaśniczego z Nadleśnictwa Lubsko. Spłonęło kilka hektarów traw oraz trzcin. Ogień dostał się także do kompleksu leśnego.

Przyczyną zdarzenia z pewnością było podpalenie. Takie pożary nigdy nie powstają przecież same.

Zagrożenie pożarowe w Lubuskiem

Dziś na terenie województwa lubuskiego występowało średnie oraz małe zagrożenie pożarowe. Zgodnie z danymi Instytutu Badawczego Leśnictwa wilgotność ściółki wahała się od 25,9% (Nadleśnictwo Zielona Góra) do 41,3 (Nadleśnictwo Krosno Odrzańskie).

Przypominamy, że leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze chronią lasy przed pożarem, korzystając z 65 dostrzegalni pożarowych, w których od świtu do zmierzchu pracują obserwatorzy. Nad bezpieczeństwem czuwają także załogi samochodów patrolowo-gaśniczych oraz samolotów gaśniczych z Leśnych Baz Lotniczych.

Przeczytaj też: Pożar w Lubnie koło Gorzowa. Płonie budynek. Trwa akcja gaśnicza


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u