Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej w Zielonej Górze w sobotnie popołudnie, 13 maja, tuż po godzinie 13:30. W ogniu stanął kompleks leśny niedaleko Góry Wilkanowskiej, na którym ulokowana jest dostrzegalnia przeciwpożarowa.
Początkowo do akcji wyruszyły trzy zastępy gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej. Z czasem na miejsce skierowano także zastępy z OSP Ochla, OSP Racula oraz OSP Sucha. W działaniach uczestniczył też samolot gaśniczy z Leśnej Bazy Lotniczej w Zielonej Górze i załoga samochodu patrolowo-gaśniczego z miejscowego nadleśnictwa.
Spłonęło kilkadziesiąt arów ścioły
Strażacy rozwinęli kilkaset metrów linii gaśniczej i przystąpili do akcji. Jednocześnie samolot gaśniczy wykonał kilka zrzutów środka gaśniczego. W międzyczasie zastępy straży pożarnej cały czas dostarczały wodę na miejsce akcji.
Około godziny 16:30 sytuacja pożarowa była już opanowana i ogień nie rozprzestrzeniał się dalej. Wówczas rozpoczęło się dokładne dogaszanie i przelewanie pogorzeliska. Łącznie spłonęło około 25 arów ścioły.
Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w Lubuskiem
Dziś niemalże na terenie całego województwa lubuskiego występuje najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Zgodnie z danymi Instytutu Badawczego Leśnictwa najgorsza sytuacja ma miejsce właśnie w rejonie Nadleśnictwa Zielona Góra, gdzie wilgotność ściółki sięga 6,9%. Trochę lepiej jest już w Nadleśnictwie Żagań (8,2%) i Nadleśnictwie Cybinka (8,4%).
Przypominamy, że leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze chronią lasy przed pożarem, korzystając z 65 dostrzegalni pożarowych, w których od świtu do zmierzchu pracują obserwatorzy. Nad bezpieczeństwem czuwają także załogi samochodów patrolowo-gaśniczych oraz samolotów gaśniczych z Leśnych Baz Lotniczych.
Przeczytaj też: Castorama Zielona Góra otwarta po pożarze. Klienci znów mogą robić zakupy
https://newslubuski.pl/interwencje/14493-pozar-w-zielonej-gorze-plonal-las-w-akcji-samolot-gasniczy.html#sigProIda8ca5efcb1