Gruzin chciał mieć kartę pobytu. Dostał podróbkę decyzji pobytowej od "nieznanego Ukraińca"

17 maj 2023
Autor: 
Gruzin chciał mieć kartę pobytu. Dostał podróbkę decyzji pobytowej od "nieznanego Ukraińca" Fot. Redakcja, NOSG

Straż Graniczna zatrzymała obywatela Gruzji, który posługiwał się podrobioną decyzją pobytową. Otrzymał ją od "nieznanego Ukraińca". Dostał nakaz opuszczenia Polski.

Wszystko wydarzyło się we wtorek, 16 maja. Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej z Gorzowa Wielkopolskiego skontrolował na terenie miasta 44-letniego obywatela Gruzji. Mundurowi od razu postanowili sprawdzić, czy przebywa on w Polsce legalnie.

- Jak ustalili mundurowi, cudzoziemiec złożył wniosek o pobyt czasowy i pracę w Polsce, jednak został on przez Wojewodę Lubuskiego w kwietniu 2023 roku rozpatrzony odmownie. Ustalono ponadto, że w trakcie oczekiwania na rozpatrzenie wniosku przebywał na terytorium Niemiec - relacjonuje ppor. SG Paweł Biskupik, rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podrobiona decyzja pobytowa od obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze bardzo zdziwili się, jednak gdy Gruzin okazał im pozytywną decyzję w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę do 2026 roku. Dokument był wystawiony na jego dane osobowe, a na górze widniały dane Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Dokument wzbudził zastrzeżenia co do jego autentyczności. 44-latek przyznał się, że dostał go od nieznanego Ukraińca w pliku PDF, za pomocą jednego z komunikatorów. Ponadto ustalono, że w celu uzyskania karty pobytu, obywatel Gruzji posłużył się podrobionym dokumentem jako autentycznym w LUW w Gorzowie Wielkopolskim - informuje ppor. SG Biskupik.

Gruzin musi opuścić Polskę

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem, za który grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego czynu, złożył wyjaśnienia, a także wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na okres próby 1 roku.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim wydał decyzję zobowiązującą 44-letniego obywatela Gruzji do opuszczenia kraju w terminie 15 dni. Jednocześnie otrzymał on zakaz ponownego wjazdu do Polski oraz państw Schengen na 6 miesięcy.

Przeczytaj też: Napad na bank w Nowogrodzie Bobrzańskim. Zatrzymano podejrzanego (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u