Skażenie rzeki Gęśnik po pożarze hali w Zielonej Górze. Potwierdzili to inspektorzy WIOŚ (ZDJĘCIA)

25 lipiec 2023
Autor: 
Skażenie rzeki Gęśnik po pożarze hali w Zielonej Górze Fot. WIOŚ Zielona Góra

Po pożarze hali z toksycznymi odpadami w Zielonej Górze zanieczyszczony został ciek Gęśnik. Dostały się do niego wody pogaśnicze. Potwierdzają to inspektorzy WIOŚ Zielona Góra.

Po opanowaniu pożaru hali w zielonogórskim Przylepie lokalni aktywiści i społecznicy zaczęli podkreślać, że woda, której strażacy używali do gaszenia ognia, mogła zanieczyścić okoliczne cieki. W związku z tą sytuacją do pracy przystąpili inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

Gęśnik zanieczyszczony wodami pogaśniczymi

Specjaliści pojawili się między innymi przy rzece Gęśnik. W niedzielę oraz poniedziałek (23 i 24 lipca) wykonali wizję na odcinku między zbiornikami wodnymi znajdującymi się za terenem zakładu aż do punktu, w którym rzeka wpływa do miejscowości Czerwieńsk. I tak oględziny wykonano w trzech punktach. W Czerwieńsku, w połowie biegu rzeki oraz w rejonie rozlewisk w dalszym biegu rzeki.

- W punkcie znajdującym się przed rozlewiskami w połowie biegu rzeki skażenie zostało potwierdzone. Stwierdzono jednak, że najprawdopodobniej rozlewiska nie zostały w całości skażone. Na zakończeniu rozlewisk nie stwierdzono zmian zabarwienia wody oraz nie był wyczuwalny charakterystyczny zapach - relacjonuje Joanna Michalik-Pietraszak, rzecznik WIOŚ Zielona Góra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Pościg za osobówką. Pędził przez wieś i skończył na glebie

Po interwencji WIOŚ straż pożarna zatamowała bieg rzeki w dwóch miejscach przy pomocy słomianych bel. Wszystko po to, aby uniemożliwić przedostanie się skażenia do dalszego biegu rzeki. W tym miejscu należy zaznaczyć, że choć Gęśnik nie jest bezpośrednim dopływem Odry, to woda z niego trafia do cieków Łącza i Zimny Potok, z których to już wpada do drugiej największej rzeki w Polsce.

- Stało się to, czego najbardziej się bałam i co ujawniłam w niedzielę! Ścieki z pożaru trafiły do środowiska. Do Gęśnika, który wpada do Odry. Nie jesteśmy bezpieczni! Toksyny zostaną w przyrodzie na bardzo długo. Być może na zawsze - komentuje społeczniczka Joanna Liddane.

- UWAGA NIE KORZYSTAĆ Z ceiku wodnego GĘŚNIK poniżej Przylepu w kierunku CZERWIŃŚKA. ZANIECZYSZCZENIE cieku wodnego Gęśnik wodami pogaśniczymi poniżej Przylepu w kierunku Czerwińska na odcinku 1 km. Nakazujemy nie korzystać z tego ceiku - informuje w mediach społecznościowych Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry (pisownia oryginalna).

Na dokładne wyniki jeszcze poczekamy

W poniedziałek, 24 lipca, inspektorzy pobrali trzy próbki wody do badań. I tak za pierwszą tamą uzyskano bardzo niskie pH wody, natomiast próbka pobrana za drugą tamą wykazała, iż pH jest w normie. Trzecia próba za rozlewiskiem w Czerwieńsku wykazała również, że pH jest w normie. Dodatkowo woda była klarowna i bez zapachu.

- Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska prowadzi badania pozostałych parametrów pobranych prób wody. Mowa tu między innymi o obecności metali, WWA czy substancji ropopochodnych. Dokładne wyniki badań będą znane w przeciągu tygodnia - informuje rzeczniczka lubuskiego WIOŚ.

Przeczytaj też: Martwe ryby w stawie w Zielonej Górze. Czy doszło do skażenia wodami z pożaru?


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Na portalu NewsLubuski.pl każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje. Bądź na bieżąco! Obserwuj NewsLubuski w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..





Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top