Nowy bat na kierowców w Zielonej Górze? Policja kontroluje poziom hałasu (ZDJĘCIA)

14 wrzesień 2023
Autor: 
Nowy bat na kierowców? Policja kontroluje poziom hałasu Fot. KMP Zielona Góra

Policjanci z zielonogórskiej drogówki kontrolują poziom hałasu z samochodów oraz motocykli i zabierają dowody rejestracyjne. To po ostatnich zgłoszeniach.

Mieszkańcy Zielonej Góry od dłuższego czasu zwracali uwagę, że kierowcy mocno przekraczają dozwoloną prędkość w ścisłym centrum miasta. Mówili nawet o "nielegalnych wyścigach". Teraz doszedł do tego hałas, jaki samochody i motocykle poruszające się ulicami miasta.

Wszystkie zgłoszenia wędrowały do Komendy Miejskiej Policji. I tak funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego zaczęli częściej sprawdzać prędkość pojazdów między innymi na ulicy Bohaterów Westerplatte i alei Wojska Polskiego. Ostatnio rozpoczęli także działania kontrolujące poziom głośności pojazdów.

Policja kontroluje poziom hałasu

Na wyposażeniu drogówki znajduje się między innymi specjalny pojazd ETDiE, czyli dla Ekip Techniki Drogowej i Ekologii. To furgon naszpikowany urządzeniami diagnostycznymi. Można nawet stwierdzić, że jest to mini stacja diagnostyczna. W środku znajdziemy na przykład analizator spalin, dymomierz, urządzenie do pomiaru przepuszczalności światła w szybach pojazdu oraz miernik poziomu głośności.

- Poziom głośności pojazdu określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Producenci pojazdów dbają o to, żeby dozwolone normy nie były przekraczane, natomiast użytkownicy często podrasowują swoje motocykle czy samochody, zmieniając ich układ wydechowy, nie zważając na dokuczliwość tego hałasu - mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.

W trakcie ostatniej akcji przeprowadzonej na terenie miasta mundurowi zatrzymali za przekroczenie poziomu głośności kilka dowodów rejestracyjnych. To zarówno od motocykli, motorowerów, jak i samochodów osobowych.

- Kilku kierujących zostało również ukaranych mandatami. Ich wysokość za takie wykroczenie może wynieść nawet 3000 złotych, ale obawiać powinni się jedynie kierujący, którzy dokonali przeróbek w swoich pojazdach - podkreśla podinsp. Stanisławska.

Przeczytaj też: Zielona Góra: Słupek wysunął się pod samochodem na deptaku. Mieszkaniec: "Ale dziadostwo"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u