"Trzeźwy poranek" w Nowej Soli i okolicach. Wpadło pięciu pijanych kierowców (ZDJĘCIA)

28 wrzesień 2023
Autor: 
"Trzeźwy poranek" w Nowej Soli i okolicach. Wpadło pięciu pijanych Fot. KPP Nowa Sól

Policjanci z Nowej Soli prowadzili akcję "Trzeźwy poranek". Patrole działały w mieście i na drogach powiatu. Zatrzymano pięciu kierowców pod wpływem alkoholu.

Policja w całej Polsce praktycznie każdego dnia zatrzymuje pijanych kierowców. Dzieje się tak mimo licznych kontroli i zaostrzania kar, dlatego potrzebne są cykliczne kontrole. I tak dziś, 28 września, mundurowi z nowosolskiego Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili akcję "Trzeźwy poranek".

Działania rozpoczęły już od wczesnych godzin porannych. Policyjne patrole rozstawiały się zarówno na ulicach Nowej Soli, jak i całego powiatu nowosolskiego. Były na głównych drogach, ale także tych nieco mniej uczęszczanych.

Zatrzymano pięciu kierowców

- Nietrzeźwy kierowca, to potencjalny sprawca tragedii na drodze. Niestety, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak poważnym zagrożeniem na drodze jest pijana osoba za kierownicą - pokreśla asp. Justyna Sęczkowska-Sobol, rzecznik policji w Nowej Soli.

Niechlubnym rekordzistą akcji okazał się 32-letni kierowca Forda. Mężczyzna wjechał w poprzedzający go pojazd, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał w swoim organizmie ponad dwa promile alkoholu. Dodatkowo nie posiadał on uprawnień do kierowania.

W trakcie działań zatrzymano jeszcze czterech kierujących, którzy prowadzili samochody na "podwójnym gazie". Ich wyniki były nieco mniejsze, lecz każdy był w stanie nietrzeźwości, czyli wydmuchał ponad 0,5 promila alkoholu.

Jazda pod wpływem alkoholu - co grozi?

Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do nawet 15 lat. Ponadto kierowca musi zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Jazda w stanie po spożyciu alkoholu to z kolei wykroczenie. Wówczas kierowcy muszą liczyć się z grzywną od 50 do 5000 złotych i dopisaniem do swoich kont 15 punktów karnych. Ponadto grozi im zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Przeczytaj też: W Lubuskiem zawyją dziś syreny alarmowe. O co chodzi?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u