Wjazd samochodem do lasu, śmiecenie oraz kradzieże drewna. Zapobiega temu Straż Leśna, która rozpoczęła już wzmożone działania pod kryptonimem „Jesień 2023”.
Jesień to pora roku, która dla wielu kojarzy się z grzybobraniem, ale również z pojawiającymi się owocami leśnymi. Niestety w trakcie wypraw wiele osób wjeżdża do oddziałów leśnych samochodami. Zdarza się także, że dochodzi do zaśmiecania lasów czy zachowań, które zakłócają spokój zwierząt.
Lasy Państwowe ruszyły z akcją „Jesień 2023”
Kalendarzowa jesień zaczęła się 23 września, a wraz z nią leśnicy rozpoczęli działania pod kryptonimem „Jesień 2023”. I tak do 8 października Straż Leśna będzie prowadziła wzmożone patrole leśnych szlaków. Oprócz patroli należy zaznaczyć, że prowadzone są również działania z wykorzystaniem fotopułapek, kamer oraz dronów.
Przypominamy, że Straż Leśna może nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna, np. zniszczono fragment lasu, strażnik może złożyć wniosek o ukaranie do sądu.
Ponad 590 interwencji w 2022 roku
– Do akcji włączą się także inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Nadrzędnym celem jest przeprowadzenie działań prewencyjnych i kontrolnych w taki sposób, aby zapewnić ludziom bezpieczne korzystanie z terenów leśnych i ochronę zasobów przyrodniczych – podkreśla Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
W ubiegłym roku Straż Leśna na terenie 20 nadleśnictw RDLP Zielona Góra przeprowadziła 592 interwencje, wymagające wyjaśnienia wobec osób przebywających w lesie. Odnotowano 356 wykroczeń, w szczególności w związku z nieuprawnionym wjazdem pojazdem silnikowym do lasu.
– Nałożono 98 mandatów karnych i zastosowano 256 pouczeń. Pozostałe ujawnione czyny to 25 przypadków kradzieży drewna i 18 przypadków nielegalnego wyrębu drzewa. Odnotowano także 1 przypadek kłusownictwa, przypadek kradzieży innego mienia niż drewno oraz inne przypadki bezprawnego korzystania z lasu. Prowadzone były także kontrole pojazdów transportujących drewno – wylicza Paweł Wcisło, naczelnik Wydziału Obronności i Ochrony Mienia.
Przeczytaj też: Poważny wypadek koło Kargowej. Dwie osoby zostały ranne. W akcji śmigłowiec LPR (ZDJĘCIA)