Wjeżdżasz autem do lasu? Straż Leśna daje mandaty, bo ruszyła akcja "Jesień 2023"

28 wrzesień 2023
Autor: 
Wjeżdżasz autem do lasu? Straż Leśna daje mandaty Fot. Lasy Państwowe

Wjazd samochodem do lasu, śmiecenie oraz kradzieże drewna. Zapobiega temu Straż Leśna, która rozpoczęła już wzmożone działania pod kryptonimem "Jesień 2023".

Jesień to pora roku, która dla wielu kojarzy się z grzybobraniem, ale również z pojawiającymi się owocami leśnymi. Niestety w trakcie wypraw wiele osób wjeżdża do oddziałów leśnych samochodami. Zdarza się także, że dochodzi do zaśmiecania lasów czy zachowań, które zakłócają spokój zwierząt.

Lasy Państwowe ruszyły z akcją "Jesień 2023"

Kalendarzowa jesień zaczęła się 23 września, a wraz z nią leśnicy rozpoczęli działania pod kryptonimem "Jesień 2023". I tak do 8 października Straż Leśna będzie prowadziła wzmożone patrole leśnych szlaków. Oprócz patroli należy zaznaczyć, że prowadzone są również działania z wykorzystaniem fotopułapek, kamer oraz dronów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zielona Góra - miasto bachusików

Przypominamy, że Straż Leśna może nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna, np. zniszczono fragment lasu, strażnik może złożyć wniosek o ukaranie do sądu.

Ponad 590 interwencji w 2022 roku

- Do akcji włączą się także inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Nadrzędnym celem jest przeprowadzenie działań prewencyjnych i kontrolnych w taki sposób, aby zapewnić ludziom bezpieczne korzystanie z terenów leśnych i ochronę zasobów przyrodniczych - podkreśla Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

W ubiegłym roku Straż Leśna na terenie 20 nadleśnictw RDLP Zielona Góra przeprowadziła 592 interwencje, wymagające wyjaśnienia wobec osób przebywających w lesie. Odnotowano 356 wykroczeń, w szczególności w związku z nieuprawnionym wjazdem pojazdem silnikowym do lasu.

- Nałożono 98 mandatów karnych i zastosowano 256 pouczeń. Pozostałe ujawnione czyny to 25 przypadków kradzieży drewna i 18 przypadków nielegalnego wyrębu drzewa. Odnotowano także 1 przypadek kłusownictwa, przypadek kradzieży innego mienia niż drewno oraz inne przypadki bezprawnego korzystania z lasu. Prowadzone były także kontrole pojazdów transportujących drewno - wylicza Paweł Wcisło, naczelnik Wydziału Obronności i Ochrony Mienia.

Przeczytaj też: Poważny wypadek koło Kargowej. Dwie osoby zostały ranne. W akcji śmigłowiec LPR (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u