Straż Miejska sprawdza, czym palimy w piecach. Sypią się mandaty (ZDJĘCIA)

17 listopad 2023
Autor: 
Straż Miejska sprawdza, czym palimy w piecach Fot. Straż Miejska Zielona Góra

Straż Miejska w Zielonej Górze kontroluje, czym palą mieszkańcy miasta zarówno w dzień, jak i w nocy. Sypią się mandaty za palenie śmieci.

Sezon grzewczy w pełni. W trakcie wilgotnych oraz gęstych dni nie trzeba więc dużo, aby w trakcie spaceru poczuć w powietrzu smród dymu z kominów. I tak Straż Miejska w Zielonej Górze ruszyła z kontrolami pieców i sprawdza, co w nich spalają mieszkańcy miasta. To rutynowe, coroczne działania.

Funkcjonariusze pukają do właścicieli dymiących kominów w wyniku typowania na podstawie własnych obserwacji. Ponadto do strażników coraz częściej wpływają zgłoszenia od samych mieszkańców, którzy przekazują swoje podejrzenia o paleniu odpadów w domowych piecach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dzień Otwarty Notariatu w Zielonej Górze

Kary za palenie śmieciami

Zielonogórscy strażnicy do tej pory przeprowadzili już kilkadziesiąt kontroli.

- W zdecydowanej większości gospodarstw funkcjonariusze nie stwierdzają rażących nieprawidłowości. Bywa jednak, że właściciele budynków ogrzewanych opałem, robią to w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami - informuje Straż Miejska Zielona Góra.

W przypadku drobnych uchybień spowodowanych nieświadomością mundurowi stosują pouczenia. Jeśli jednak głównym źródłem ogrzewania są odpady, na ulgę nie ma co liczyć i wystawiany jest mandat w kwocie 500 złotych.

Sytuacja jest inna gdy ktoś idzie w zaparte i się nie przyznaje. Wówczas pobierana jest próbka popiołu, która trafia do laboratorium. Potwierdzenie złamania prawa skutkuje wówczas wnioskiem do sądu, gdzie grozi już do 5 tysięcy złotych kary.

Mandaty za palenie śmieci w Zielonej Górze

Jak wyglądały ostatnie interwencje podjęte przez Straż Miejską w Zielonej Górze, które zakończyły się mandatem? Przed kilkoma dniami strażnicy ukarali jednego z mieszkańców 500-złotowym mandatem, bo ten świadomie używał do palenia płyt pokrytych farbą i lakierami. Teraz mężczyzna musi spodziewać się kolejnych kontroli.

W czwartek, 16 listopada, mundurowi wystawili z kolei dwa mandaty w wysokości 500 złotych. W tych przypadkach właściciele lokali spalali między innymi płyty meblowe oraz folie.

Straż Miejska Zielona Góra przypomina, że informacje o paleniu niedozwolonym opałem można zgłaszać pod numerem telefonu 68 320 08 99 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:00 lub wysłać wiadomość na mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przeczytaj też: Akcja strażaków w komendzie policji w Zielonej Górze. Ćwiczyła grupa chemiczna (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u