Warta zbliża się do stanu alarmowego. Strażacy układają worki z piaskiem (ZDJĘCIA)

22 luty 2024
Autor: 
Warta zbliża się do stanu alarmowego. Strażacy układają worki z piaskiem Fot. KM PSP Gorzów Wlkp, UM Gorzów

Stan rzeki Warta cały czas się zwiększa. W Gorzowie Wielkopolskim strażacy układają worki z piaskiem. - Tak wysokiego stanu rzeki nie było od wielu lat - mówią.

Od 2 lutego w Gorzowie Wielkopolskim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Ogłosił je prezydent miasta. Od tej pory m.in. pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta razem z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej prężnie działają.

Rzeka Warta. Strażacy układają worki z piaskiem

Poziom Warty cały czas rośnie. Dziś, 22 lutego, na godzinę 16:00 wynosił on 451 cm, czyli do stanu alarmowego brakuje 19 cm. Mimo to służby prowadzą już działania zapobiegawcze. W ruch poszły także worki z piaskiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Samorządowcy KO liczą na zmianę w fotelu prezydenta Zielonej Góry

- 20 lutego zabezpieczyliśmy dwa przepusty pod nasypem kolejowym w okolicach ulic Południowej i Korsaka w Gorzowie, aby woda nie przelewała się na tereny zamieszkałe. Dziś strażacy ułożyli "wał" worków z piaskiem, który ma za zadanie uniemożliwienie przelania wody pod wiaduktem kolejowym w okolicy ul. Warszawskiej - relacjonuje bryg. Bartłomiej Mądry, rzecznik straży pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Stan rzeki Warta. "Tak wysokiego stanu nie było od lat"

Rzeka Warta jest na bieżąco monitorowana. Służby monitorują także prognozy hydrologiczne.

- Tak wysokiego stanu rzeki nie było od wielu lat. Choć sytuacja na chwilę obecną nie jest krytyczna czy niebezpieczna, to jednak służby, w tym strażacy PSP i OSP, realizują szereg działań prewencyjnych. Prognozy są optymistyczne, więc mamy nadzieję, że prowadzone działania będą miały tylko charakter prewencyjny - zaznacza bryg. Mądry.

Wcześniej działania powiązane z Wartą strażacy prowadzili też w Skwierzynie. Więcej: "Akcja strażaków przy Warcie. Woda z kanału podchodziła pod posesje (ZDJĘCIA)"

Stan wód IMGW. Warta w Lubuskiem

W wielu miejscach wysoki stan rzeki Warta powoduje obecnie przede wszystkim zalewanie łąk i pól.

Jak wygląda stan rzek w Lubuskiem? Wszystko prezentujemy poniżej (stan na 22 lutego, g. 16:00):

Warta:

  • Skwierzyna - 429 cm (stan ostrzegawczy)
  • Santok - 469 cm (stan ostrzegawczy)
  • Gorzów Wielkopolski - 451 cm (stan ostrzegawczy)
  • Świerkocin - 458 cm (stan ostrzegawczy)
  • Kostrzyn nad Odrą - 454 cm (stan alarmowy)

Przeczytaj też: Strażacy z OSP Letnica proszą o pomoc. Nigdy nie wiedzą, czy dojadą na akcję (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u