Pożar w Gorzowie. Płonie budynek. Trwa akcja gaśnicza (ZDJĘCIA)

12 kwiecień 2024
Autor: 
Pożar w Gorzowie. Płonie budynek Fot. KW PSP Gorzów Wlkp.

Pożar w Gorzowie Wielkopolskim. Płonie budynek Akademii im. Jakuba z Paradyża. Sytuacja nie jest opanowana. Trwają działania gaśnicze.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim w piątkowe przedpołudnie, 12 kwietnia, o godzinie 11:30. W ogniu stanął budynek należący do Akademii im. Jakuba z Paradyża przy ulicy Teatralnej.

Początkowo do akcji wysłano pięć zastępów z miejskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych. Po dojeździe pierwszych samochodów gaśniczych okazało się, że pożar jest już mocno rozwinięty, a siły i środki są niewystarczające do opanowania ognia. Do zdarzenia skierowano więc kolejne zastępy gaśnicze z terenu miasta i powiatu gorzowskiego.

Pożar Gorzów Wielkopolski. Trwa akcja gaśnicza

Strażacy wyposażeni w aparaty powietrzne od razu rozwinęli linie gaśnicze i przystąpili do działań. Rozstawiona została też drabina mechaniczna i podnośnik hydrauliczny. Akcja polega teraz zarówno na prowadzeniu działań w natarciu na pożar, jak i obronie przyległych obiektów. Ogniem objęty jest przede wszystkim dach budynku.

Do Gorzowa Wielkopolskiego cały czas zjeżdżają kolejne zastępy straży pożarnej. Na miejscu pracują już oficerowie z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Pożar Gorzów. Sytuacja nie jest opanowana

Słup gęstego, czarnego dymu widać z kilku kilometrów. Wiadomo, że budynek Akademii im. Jakuba z Paradyża był remontowany. Przy obiekcie dalej stoi rusztowanie. Dokładna przyczyna pożaru nie jest obecnie znana.

Godzina 12:00 - Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Z ogniem walczy już 12 zastępów straży pożarnej. Działania prowadzone są póki co tylko i wyłącznie z zewnątrz, w tym z działek wodno-pianowych zamontowanych na samochodach gaśniczych. Na miejsce dojeżdża specjalny pojazd z agregatem do nabijania butli od aparatów powietrznych. Budynek samej Akademii, jak i pobliskie obiekty zostały ewakuowane.

Pożar AJP Gorzów. Ogień zajął kolejny budynek

Godzina 12:30 - Pożar rozprzestrzenił się na kolejny budynek. Ogień przeszedł także na inne kondygnacje. Siły i środki cały czas są niewystarczające do opanowania pożaru. W drodze do Gorzowa Wielkopolskiego jest już podnośnik hydrauliczny z jednostki PSP w Strzelcach Krajeńskich.

Godzina 12:40 - W związku z pożarem AJP Gorzów całkowicie wstrzymano ruch kolejowy na trasie Krzyż - Kostrzyn. Lubuski Urząd Wojewódzki przekazuje, że utrudnienia mogą potrwać co najmniej do godziny 18:00.

Godzina 12:50 - Działania gaśnicze z pewnością potrwają jeszcze wiele godzin. Na miejscu pracuje 16 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim, która korzysta z drona. Obecni są także przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego gorzowskiego magistratu.

Gorzów Wielkopolski pożar. "Nie został jeszcze zlokalizowany"

Godzna 13:20 - Ogień gasi już 21 zastępów straży pożarnej. Jak informuje Komenda Główna PSP, pożar nie został jeszcze zlokalizowany. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany.

Godzina 13:40 - Teren akcji zabezpiecza policja. - Policjanci pomagają strażakom w sprawnym dotarciu do płonącego budynku. Zabezpieczają teren, aby nikomu nie stała się krzywda i nie dostały się tam osoby postronne. Prosimy mieszkańców, aby nie zbliżać się do miejsca pożaru i umożliwić strażakom profesjonalne działanie - podkreśla podinsp. Marcin Maludy, rzecznik Lubuskiej Policji.

Godzina 13:45 - "Deklarujemy wszelkie wsparcie. Jesteśmy w kontakcie z władzami uczelni. Sytuacja jest bardzo trudna i na pewno będziemy chcieli Akademii pomóc jak najszybciej" - zaznacza Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Pożar w Gorzowie. W drodze kolejne wsparcie

Godzina 14:25 - W drodze do Gorzowa Wielkopolskiego jest kolejne wsparcie. Z pomocą jedzie podnośnik hydrauliczny z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Międzyrzeczu oraz 37-metrowa drabina mechaniczna ze Szczecina. Dodatkowo na miejscu zjawił się specjalny samochód dowodzenia i łączności, w którym działać będzie sztab akcji gaśniczej.

Godzina 15:00 - Strażacy rozpoczęli działania gaśnicze od środka. - Wprowadziliśmy właśnie roty gaśnicze do wnętrza budynku z każdego skrzydła. Próbujemy ten pożar już teraz zlokalizować, działając z wnętrza. Działania są bardzo trudne, gdyż połać dachowa, która uległa spaleniu, łącznie ze stropami najwyższych kondygnacji stwarza nam ogromne zagrożenie, dlatego posuwamy się bardzo sukcesywnie i powoli dbając o bezpieczeństwo ratowników - mówi mł. bryg. Dariusz Szymura, Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Godzina 15:30 - Rzecznik lubuskiej straży pożarnej mł. bryg. Arkadiusz Kaniak informuje, że sytuacja została opanowana, a pożar się nie rozprzestrzenia. Jak przekazuje KG PSP, na miejscu działają 23 zastępy straży pożarnej.

Godzina 16:00 - W trakcie akcji gaśniczej ranny został strażak. Więcej: "Potężny pożar w Gorzowie. KG PSP: "Ranny został jeden ze strażaków" (ZDJĘCIA)"

Przeczytaj też: Makabryczne odkrycie w Sulechowie. Nie żyje mężczyzna

Fot. KW PSP GW, KM PSP GW, KWP Gorzów Wlkp., UM Gorzów


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u