Pożar Akademii w Gorzowie. "Sytuacja nie jest opanowana. Działania potrwają wiele godzin" (ZDJĘCIA)

12 kwiecień 2024
Autor: 
Pożar Akademii w Gorzowie. "Sytuacja nie jest opanowana" Fot. KW PSP GW

Pożar Gorzów Wielkopolski. Płoną budynki Akademii Jakuba z Paradyża. Sytuacja nadal nie jest opanowana. Strażacy długo będą jeszcze walczyć z ogniem.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim w piątek, 12 kwietnia, o godzinie 11:30. W ogniu stanął budynek należący do Akademii im. Jakuba z Paradyża przy ulicy Teatralnej, o czym informowaliśmy w artykule "Pożar w Gorzowie. Płonie budynek. Trwa akcja gaśnicza (ZDJĘCIA)"

Pierwsze siły i środki straży pożarnej były niewystarczające do opanowania ognia. Pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Ogień objął zarówno dach, jak i niższą kondygnację jednego z budynków. Z czasem płomienie zajęły także drugi, przyległy obiekt.

Pożar Gorzów. "Sytuacja nie jest opanowana"

W Gorzowie Wielkopolskim pracuje już 21 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. To siły z terenu miasta i powiatu gorzowskiego, ale także ze Strzelec Krajeńskich. W użyciu jest m.in. drabina mechaniczna oraz dwa podnośniki hydrauliczne. Jest też np. Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP, która używa drona wyposażonego w kamerę termowizyjną. Wszystko po to, aby podejmować trafniejsze decyzje związane z gaszeniem pożaru. Zjawił się również specjalny samochód dowodzenia i łączności, w którym działać będzie sztab akcji gaśniczej.

- Akcja gaśnicza trwa już blisko trzy godziny. Sytuacja nie jest jeszcze opanowana. Działania gaśnicze trwają zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Wewnątrz strażacy przede wszystkim skupiają się na zabezpieczeniu budynków, aby ogień nie przedostał się do kondygnacji poniżej - relacjonuje mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskich strażaków.

Do Gorzowa Wielkopolskiego jedzie kolejne wsparcie. Mowa tu o podnośniku hydraulicznym z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Międzyrzeczu. W trasie jest także pomoc z województwa zachodniopomorskiego, a dokładniej 37-metrowa drabina mechaniczna z JRG 5 w Szczecinie.

- Było zapotrzebowanie na drabiny powyżej 30 metrów, dlatego do zdarzenia wyruszyła jedna z naszych drabin mechanicznych - wyjaśnia st. kpt. Franciszek Goliński z KM PSP w Szczecinie.

Pożar AJP Gorzów. "Działania potrwają jeszcze wiele godzin"

Wszystkie osoby zostały ewakuowane. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Budynek, w którym doszło do pożaru, był remontowany. Obok stoi jeszcze rusztowanie. Obecnie nie ma jednak pewności, jaka jest przyczyna pożaru. Z pewnością prace budowlane będą jednak brane pod uwagę.

- Walczymy, aby ogień się nie rozprzestrzeniał. Działania gaśnicze potrwają jeszcze wiele godzin - przekazuje rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

- Wprowadziliśmy właśnie roty gaśnicze do wnętrza budynku z każdego skrzydła. Próbujemy ten pożar już teraz zlokalizować działając z wnętrza. Działania są bardzo trudne, gdyż połać dachowa, która uległa spaleniu, łącznie ze stropami najwyższych kondygnacji stwarza nam ogromne zagrożenie - mówi mł. bryg. Dariusz Szymura, Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Pożar w Gorzowie. "Deklarujemy wszelkie wsparcie"

Na miejscu pożaru obecny jest prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki i pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. - Deklarujemy wszelkie wsparcie. Jesteśmy w kontakcie z władzami uczelni. Sytuacja jest bardzo trudna i na pewno będziemy chcieli Akademii pomóc jak najszybciej - zaznacza włodarz miasta.

Sprawę komentuje też wojewoda lubuski Marek Cebula. - Istniało ryzyko, że zawalą się kominy, co mogłoby spowodować ogromne straty. Kominy stoją i strażacy minimalizują to zagrożenie. Teraz pianą ograniczają możliwość ponownego wzniecenia się ognia. Dziękuję służbom za niewiarygodne wręcz poświęcenie i profesjonalizm przy akcji ratunkowej - podkreśla wojewoda.

Gorzów pożar. Utrudnienia na kolei

W związku z pożarem AJP Gorzów całkowicie wstrzymano ruch kolejowy na trasie Krzyż - Kostrzyn. Lubuski Urząd Wojewódzki przekazuje, że utrudnienia mogą potrwać co najmniej do godziny 18:00.

- Wstrzymany został ruch pociągów między Gorzowem Wielkopolskim a Wawrowem. Zmiany wprowadzono ze względu na pożar. Wznowienie przejazdów pociągów będzie możliwe po zakończeniu działań służb. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pozostają w kontakcie z przewoźnikami. Podróżni są na bieżąco informowani o bieżącej sytuacji na stacjach i przystankach oraz za pośrednictwem Portalu Pasażera - informuje PKP PLK.

Godzina 15:30 - Rzecznik lubuskiej straży pożarnej mł. bryg. Arkadiusz Kaniak informuje, że sytuacja została opanowana, a pożar się nie rozprzestrzenia. Jak przekazuje KG PSP, na miejscu działają 23 zastępy straży pożarnej.

Godzina 16:00 - W trakcie akcji gaśniczej ranny został strażak. Więcej: "Potężny pożar w Gorzowie. KG PSP: "Ranny został jeden ze strażaków" (ZDJĘCIA)"

Przeczytaj też: Makabryczne odkrycie w Sulechowie. Nie żyje mężczyzna

Fot. KW PSP GW, KM PSP GW, KWP Gorzów Wlkp., UM Gorzów


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u