Pożar w Przylepie. Jak teraz wygląda miejsce pożaru odpadów chemicznych? (ZDJĘCIA, FILM)

18 kwiecień 2024
Autor: 
Pożar w Przylepie. Jak teraz wygląda miejsce pożaru odpadów chemicznych? Redakcja

Co zostało po pożarze hali z odpadami chemicznymi w sołectwie Przylep? Sprawdziliśmy.

Od pożaru hali z nieznanymi odpadami chemicznymi w Zielonej Górze-Przelepie minęło już prawie 9 miesięcy. W tym czasie dowiedzieliśmy się, że według opinii biegłych z zakresu ochrony środowiska oraz z zakresu gospodarki odpadami niebezpiecznymi, skażeniu uległ teren o powierzchni 65 hektarów. W przybliżeniu jest to powierzchnia 92 boisk do piłki nożnej.

Pożar w Przylepie. "Doszło do zanieczyszczenia"

To jednak nie koniec. - Biegły wskazał, że doszło do zanieczyszczenia w zakresie wody, powietrza i ziemi. Do atmosfery dostało się bardzo dużo materiałów niebezpiecznych, metali ciężkich i rakotwórczych. Te substancje należy liczyć w tonach - mówiła pod koniec stycznia 2024 roku Ewa Antonowicz, rzecznik prokuratury. Ekspertyzy wykazały też skażenie w Gęśniku.

Pod koniec lutego 2024 roku radny Jacek Legutowski opublikował instrukcję postępowania w przypadku powstania pożaru na składowisku w sołectwie Przylep. Prezydent miasta Janusz Kubicki przesłał mu odpowiednie dokumenty dopiero po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Z upublicznionych materiałów dowiadujemy się o zaleceniach dotyczących ewakuacji oraz postępowania służb. Jak teraz wygląda teren, gdzie w lipcu 2023 roku wybuchł ogromny pożar? Sprawdziliśmy. 

Skażenie w Przylepie po pożarze chemikaliów. " Wszystko, co niebezpieczne, zostało już wywiezione"

Już pod koniec sierpnia 2023 roku z sołectwa Przylep wyjechały pierwsze ciężarówki wypełnione niebezpiecznymi odpadami, które pozostały po pożarze hali z chemikaliami. Materiały, które można było spalić termicznie trafiały do Ciepielówka, a pozostałe były zwożone na certyfikowane składowisko w Koninie. W kolejnych miesiącach temat stopniowo ucichł. 

Pożar w Przylepie ponownie powrócił podczas trwającej kampanii wyborczej. Mieszkańcy zadają pytania Januszowi Kubickiemu, jak wygląda sytuacja z odpadami po pożarze hali. Prezydent Zielonej Góry postanowił odpowiedzieć zbiorczo w opublikowanym filmiku w mediach społecznościowych. 

- Jesteśmy w Przylepie. To tu była hala z niebezpiecznymi odpadami. Wszystko, co niebezpieczne, zostało już wywiezione. Obiecałem, że to zrobię i słowa dotrzymałem - powiedział Janusz Kubicki. Z opisu pod nagraniem wynika, że "do wywiezienia zostały już tylko zużyte beczki".

W czwartek 18 kwietnia pojawiliśmy się z dronem na ul. Zakładowej w sołectwie Przylep i sprawdziliśmy, co pozostało ze spalonej hali. Materiał jest dostępny w poniższej galerii. 


Zobacz film: Jak teraz wygląda miejsce pożaru odpadów chemicznych w Przylepie?


Przeczytaj też: Pożar stadniny koni. Wszystko spłonęło. "Gasiliśmy na początku wiadrami" (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KN

Coś bym o sobie napisał, ale jeszcze to chwilę potrwa ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u