Ekstremalne zagrożenie pożarowe w Lubuskiem. Wysłano Alert RCB

15 maj 2024
Autor: 
Ekstremalne zagrożenie pożarowe w Lubuskiem. Wysłano Alert RCB Redakcja

Ekstremalne zagrożenie pożarowe na terenie całego województwa lubuskiego. Jest bardzo sucho. Do mieszkańców niektórych powiatów wysłano nawet Alert RCB.

Na terenie województwa lubuskiego obowiązuje już najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Centrum Modelowania Meteorologicznego wskazuje nawet, że jest to ekstremalne zagrożenie. Prognozy pogody wskazują, że aura będzie to ryzyko tylko potęgować. Wysokie temperatury i brak opadów spowodują dodatkowe wysuszanie ściółki leśnej i nieużytków.

- Brak opadów deszczu podniósł stopień zagrożenia pożarowego lasów do poziomu ekstremalnego. Zachowujmy się odpowiedzialnie na terenach zielonych - podkreśla Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zagrożenie pożarowe Lubuskie. Lasy bardzo suche

Dziś, 15 maja, zgodnie z danymi Instytutu Badawczego Leśnictwa z godziny 13:00 najgorsza sytuacja występuje obecnie w rejonie Nadleśnictwa Krzystkowice i Nadleśnictwa Babimost, gdzie wilgotność ściółki sięga 7,3 procent. To wilgotność mniejsza od wilgotności kartki papieru. Nieznacznie lepiej jest już w Nadleśnictwie Lubsko (7,6 proc.) oraz Żagań (7,9 proc.).

ZagrozeniePozaroweLubuskie15.05.24 1

- Ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Przypominamy, że w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk i torfowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych - informuje Państwowa Straż Pożarna.

Lasy wyjątkowo suche. Alert RCB dla mieszkańców

W związku z ekstremalnym zagrożeniem pożarowym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przesłało dziś do odbiorców przebywających na terenie powiatu żagańskiego i żarskiego Alert RCB. Komunikat wysyłano w godzinach przedpołudniowych.

- UWAGA! Dziś i jutro (15/16.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia dzwoń na 112 - taki komunikat otrzymali mieszkańcy części województwa lubuskiego.

Zagrożenie pożarowe w lesie. Brak opadów deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznacza, że wraz z postępującym brakiem opadów w słowniku coraz mocniej akcentujemy słowo "susza".

- Maj 2024 jak do tej pory jest miesiącem z suszą meteorologiczną. W wielu miejscach w kraju (szczególnie na zachodzie) nie padało od początku miesiąca. Suma parowania jest wyższa niż ilość opadów, co oznacza, że klimatyczny bilans wodny jest ujemny (więcej wody tracimy niż zyskujemy) - czytamy w komunikacie IMGW.

Przeczytaj też: Pijana matka wiozła dziecko. Nie zważała na zagrożenie


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u