Pożar złomowiska w Tomaszowie koło Żagania. Działa 50 zastępów straży pożarnej (ZDJĘCIA, FILM)

25 maj 2024
Autor: 
Pożar złomowiska w Tomaszowie koło Żagania Fot. Redakcja, KW PSP Gorzów Wlkp.

Pożar w Tomaszowie koło Żagania. W ogniu stanęło składowisko wraków samochodowych. Na miejscu pracuje już 50 zastępów straży pożarnej. Działania potrwają wiele godzin.

Pożar złomowiska w miejscowości Tomaszowo wybuchł w sobotnią noc, 25 maja. Zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej w Żaganiu chwilę przed godziną 1:00. Ogień objął składowisko wraków samochodowych.

Początkowo do akcji wysłano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Żaganiu i okoliczne jednostki OSP. Szybko okazało się, że siły i środki są niewystarczające do opanowania pożaru. Wówczas do Tomaszowa sukcesywnie zaczęto wysyłać samochody gaśnicze.

Pożar Tomaszowo. Trudna akcja gaśnicza

Ogień objął hałdę o powierzchni około 0,5 hektara. Wraki samochodów składowane były warstwowo, a wysokość stosu wynosiła 10 metrów. Dla strażaków to trudna akcja, ponieważ trzeba warstwa po warstwie ściągać płonące wraki samochodów, aby dotrzeć do tlących się elementów na niższych warstwach hałdy. Woda podawana jest m.in. z działek wodno-pianowych zamontowanych na podnośnikach hydraulicznych.

W Tomaszowie pracuje obecnie 50 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym wyróżnić można np. pluton gaśniczy PSP z północy regionu (Strzelce Krajeńskie, Kostrzyn nad Odrą, Międzyrzecz) oraz z województwa dolnośląskiego. Przybyła też kompania gaśnicza "Żary" Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim oraz specjalny pojazd dowodzenia i łączności.

- Na miejscu pracują również strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego, którzy cały czas monitorują jakość powietrza. Nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi - informuje mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim.


Pożar Tomaszowo - materiał KW PSP Gorzów Wielkopolski. Dalsza część artykułu pod filmem


Pożar Żagań. Sytuacja jest opanowana

Około godziny 12:30 pożar został zlokalizowany, czyli nie rozprzestrzeniał się dalej. Teraz przed strażakami wiele godzin żmudnej pracy, bo wszystko trzeba dokładnie dogasić. Sytuacja kontrolowana jest z drona wyposażonego w kamerę termowizyjną.

- Trwa etap dogaszania. Na miejscu rozwinięte są cztery linie gaśnicze, które wspomagają dwie koparki przeładunkowe - mówi mł. bryg. Kaniak.

Pożar złomowiska Tomaszowo. "Zabezpieczono nagrania z monitoringu"

Czynności w związku z pożarem w Tomaszowie prowadzi też żagańska policja. Mundurowi pracują tam od godzin nocnych. Zabezpieczają teren przed osobami postronnymi oraz ustalają przyczyny pożaru.

- Po ugaszeniu pożaru wejdziemy na teren składowiska wraz z biegłymi z zakresu pożarnictwa. Mamy już zabezpieczone nagrania z kamer monitoringu. Będziemy także przesłuchiwać świadków - relacjonuje sierż. sztab. Arkadiusz Szlachetko, rzecznik policji w Żaganiu.

Przeczytaj też: Napad na konwój z kasą w Żarach. "Przewozili dużą kwotę pieniędzy". Napastnicy byli brutalni


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u