Śnięte ryby w Odrze. Z wody wyłowili je strażacy (ZDJĘCIA)

11 czerwiec 2024
Autor: 
Śnięte ryby w Odrze. Z wody wyłowili je strażacy Fot. Gmina Czerwieńsk

Śnięte ryby w Odrze. Dwa lata po katastrofie ekologicznej w rzece ponownie zaobserwowano martwe ryby. Wyłowili je już strażacy.

W ostatnich dniach na rzece Odra w pobliżu Nietkowa (gmina Czerwieńsk) zauważono śnięte ryby. Po posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w poniedziałek, 10 czerwca, na przystani pojawiła się zapora, która miała wychwytywać ryby.

Dziś, 11 czerwca, na miejscu ponownie zjawiła się straż pożarna, a dokładniej ochotnicy z OSP Czerwieńsk. Strażacy, znajdując się na łodzi wyławiali z rzeki martwe ryby.

- Akcja na przystani rzecznej w Nietkowie trwa. Strażacy wyłowili śnięte ryby. W związku ze stwierdzeniem śnięcia ryb na terenie przystani oraz koniecznością przeprowadzenia zabiegów neutralizacyjnych przystań jest nieczynna do odwołania - informuje Gmina Czerwieńsk.

Śnięte ryby Odra. Czy to przez złote algi?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało w czwartek, 6 czerwca, alerty I i II stopnia w związku z występowaniem złotej algi w Odrze. Informowano wówczas, że "liczebność tego glonu w ostatnich dniach w rzece wzrosła".

- W Odrze, według danych monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, liczebność "złotej algi" w ciągu kilku dni wzrosła: w Bytomiu Odrzańskim z 27 mln na 42 mln komórek/w litrze wody, w Słubicach z 16 mln na 31,5 mln komórek/w litrze wody - czytamy w komunikacie MKiŚ.

Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że śnięte ryby w Odrze ujawnione w pobliżu Nietkowa to właśnie efekt złotej algi. W trakcie dzisiejszych działań na przystani rozrobiono i wlano do rzeki środek neutralizujący toksyny wytworzone przez złotą algę.

Widzisz śnięte ryby? Powiadom służby

Osoby, które spędzają czas nad wodą i zauważą śnięte ryby, pianę lub inne nietypowe zjawiska, proszone są o powiadomienie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pod numerem telefonu 68 416 16 61 (w godz. 6:00 - 22:00). Można poinformować też Wody Polskie (22 470 10 01 - całodobowy, telefoniczny numer dyżurny).

Przeczytaj też: Jechał zygzakiem i pił wódkę w trakcie jazdy autem. Zatrzymali go świadkowie (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u