Ćwiczenia na terenie MRU w Pniewie koło Międzyrzecza realizowano 28 i 29 sierpnia. Wzięła w nich udział strażacka Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. Byli też funkcjonariusze odbywający kurs podstawowy z zakresu ratownictwa wysokościowego.
- Ratownicy mieli pomóc turyście, który wpadł do szybu wentylacyjnego o głębokości 25 metrów - informuje mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.
Strażacy w MRU. Działania wysokościowe
Ratownicy musieli dostać się do poszkodowanego przy użyciu technik linowych. Kiedy część udzielała mu kwalifikowanej pierwszej pomocy i szykowała do transportu, kolejni budowali stanowisko ewakuacyjne. Dopiero gdy wszystko było już gotowe, jeden ze strażaków mógł wraz z poszkodowanym bezpiecznie zostać wciągnięty na górę.
Strażacy z "wysokościówki" są doskonale przygotowani do pracy na linach, ale takie ćwiczenia pozwalają im doskonalić swoje umiejętności, a to bardzo ważne. Później ma to bowiem bezpośredni wpływ na działania w sytuacji realnego zagrożenia. Ratownicy mogli zapoznać się także bezpośrednio z samym obiektem. To potrzebne, ponieważ akcję ratowniczą prowadzono tu już na początku sierpnia.
- Dzięki takim ćwiczeniom jesteśmy gotowi na każde wyzwanie i możemy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie inni nie mogą dotrzeć - podkreśla mł. bryg. Kaniak.
Ćwiczenia nadzorował zastępca lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Rafał Konieczny. Podziękował on strażakom za zaangażowanie i przypomniał, jak ważne jest bezpieczeństwo ratowników podczas trudnych działań.
Tylko dwie grupy w regionie
W województwie lubuskim funkcjonują dwie Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego. Działają w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim. Ta pierwsza liczy 36 ratowników wysokościowych, a druga 22. Wśród nich można wyróżnić ratowników śmigłowcowych, a nawet posiadających przeszkolenie w zakresie gaszenia pożarów lasów z wykorzystaniem śmigłowców i podwieszanego zbiornika Bambi Bucket.
Przeczytaj też: Dachowanie na krajowej "27" pod Zieloną Górą. Przyleciał śmigłowiec LPR (ZDJĘCIA)