Szprotawa szykuje się na wielką wodę. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

Władze gminy Szprotawa szykują się do nadejścia wielkiej wody. Burmistrz ogłosił alarm przeciwpowodziowy.

Alarm przeciwpowodziowy w Szprotawie

W niedzielę, 15 września w Szprotawie odbyło się posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. Po spotkaniu ze służbami burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Szprotawa. – W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego wód na rzece Bóbr i dalszym wzrostem poziomu wody w rzece ogłaszam stan alarmu przeciwpowodziowego do odwołania – czytamy w opublikowanym rozporządzaniu. 

Dla rzeki Bóbr przepływającej przez Szprotawę obowiązuje hydrologiczne ostrzeżenie trzeciego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych, które zostało wydane przez Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W południowej części lubuskiego obowiązują również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. – Według prognoz IMGW stany alarmowe mogą zostać przekroczone w Żaganiu i Szprotawie – rzeka Bóbr oraz w Przewozie – rzeka Nysa Łużycka – informują służby wojewody lubuskiego.

Służby wojewody monitorują sytuację

– Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego prowadzi bieżący monitoring sytuacji w ościennych województwach, ściśle współpracuje z właściwymi terytorialnie RZGW, IMGW, służbami KW PSP, WOT i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego. Dodatkowo na bieżąco monitoruje sytuację na rzekach oraz zbiornikach wodnych – informuje Lubuski Urząd Wojewódzki. Najnowsze dane dot. poziomu wody w regionie: (stan z 15.09, g. 15:18):

  • Kwisa msc. Łozy – 302 cm (stan alarmowy – 330 cm),
  • Bóbr msc. Szprotawa – 245 cm (stan alarmowy – 250 cm),
  • Bóbr msc. Żagań – 393 cm (stan alarmowy – 400 cm),

Przeczytaj też: Niż genueński i wielkie ulewy. Lubuscy strażacy ciężko pracują na Dolnym Śląsku