Niż genueński i wielkie ulewy w Lubuskiem. Zagrożona część regionu

14 wrzesień 2024
Autor: 
Niż genueński i wielkie ulewy w Lubuskiem. Zagrożona część regionu Fot. Redakcja, IMGW

Pogoda Lubuskie. Intensywne opady deszczu mogą przemieszczać się na teren regionu. Wpływa na to niż genueński. Jest najnowsza prognoza IMGW, możliwe są alerty.

Niż genueński nad Polską

Od czwartku, 12 września, rozpoczęło się wielkie załamanie pogody. To przez niż genueński, który przyniósł ze sobą silne ulewy, stwarzające ryzyko podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Te powodują też wzrost stanów wód i ryzyka powodziowego.

Państwowa Straż Pożarna najwięcej zgłoszeń odbiera na terenie południowych województw Polski. Jednocześnie na bieżąco wraz z innymi służbami monitoruje sytuację oraz prowadzi działania, które mają na celu minimalizację skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych na terenach zagrożonych. Na południu kraju działają też specjalne kompanie z różnych regionów kraju, także z lubuskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Staranowała rodzinę z dzieckiem. Zmiotła ich z przejścia

Pogoda Lubuskie. Możliwe ulewy w regionie

W pierwszych dniach ostrzeżenia IMGW przed ulewami wydawano tylko dla powiatu wschowskiego. Teraz niewykluczone, że sytuacja się zmieni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najnowszej prognozie przewiduje, że alertami objęta zostanie cała południowa część województwa lubuskiego.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych wskazuje, że intensywne opady deszczu będą mogły występować od godziny 7:30 w niedzielę, 15 września, do godziny 7:30 w poniedziałek, 16 września. Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia najprawdopodobniej będą dotyczyć miasta Zielona Góra oraz powiatów zielonogórskiego, żarskiego, żagańskiego, krośnieńskiego oraz nowosolskiego.

Lubuski Urząd Wojewódzki wydał komunikat

- Wojewoda Lubuski prowadzi bieżący monitoring sytuacji w ościennych województwach. Na bieżąco monitoruje sytuację meteorologiczno-hydrologiczną na terenie województwa lubuskiego. Na wodowskazach nie odnotowano stanu ostrzegawczego i alarmowego - czytamy w najnowszym komunikacie LUW.

Pierwszy komunikat wydano w czwartek. Wówczas informowano: "W związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną w woj. opolskim, dolnośląskim i śląskim oraz zapowiedzią intensywnych opadów deszczu, które mogą przemieszczać się na teren woj. lubuskiego, informujemy, że na terenie lubuskiego mogą wystąpić lokalne podtopienia oraz powodzie" - przekazywał wówczas Lubuski Urząd Wojewódzki.

Przeczytaj też: Niż genueński i wielkie ulewy. Lubuscy strażacy ciężko pracują na Dolnym Śląsku (ZDJĘCIA)


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Na portalu NewsLubuski.pl każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje. Bądź na bieżąco! Obserwuj NewsLubuski w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top