W trzech przypadkach koniecznym było umieszczenie osób w policyjnym pomieszczeniu do czasu wytrzeźwienia, w jednym przypadku mężczyzna zabrany został do szpitala
Zima, to okres szczególnie trudny dla bezdomnych. Na szczęście ich los nie jest obojętny mieszkańcom, którzy widząc osobę znajdującą się w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu powiadamiają Policję. Tylko w trzy dni (6-8 stycznia) policjanci otrzymali sześć takich zgłoszeń. Wszystkie osoby znajdowały się pod znacznym działaniem alkoholu. Po przyjeździe patrolu policji na miejsce zgłoszenia, okazało się, że w trzech przypadkach z uwagi na stan upojenia alkoholowego oraz zagrożenie wychłodzenia organizmu, należało przewieźć osoby do policyjnego pomieszczenia, gdzie przebywali do czasu wytrzeźwienia. Kolejna interwencja zakończyła się przewiezieniem do szpitala. Dwukrotnie osoby bezdomne oddaliły się przed przybyciem patrolu.
Lubuscy funkcjonariusze w czasie panujących mrozów zwracają szczególną uwagę na osoby bezdomne, których życie i zdrowie może być zagrożone. Ważne są informacje od mieszkańców, którzy reagują i powiadamiają o takich osobach policję. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie.
Przypominamy także o funkcjonującej platformie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której można wskazywać miejsca, w których dochodzi do łamania prawa i uznać je należy za miejsca zagrożone. W cztery miesięce za pomocą platformy otrzymaliśmy ponad 160 zgłoszeń. Po szczegółowym sprawdzeniu, 48 zostało potwierdzonych. Pamiętajmy, że policjanci dbając o to, by mapa była odzwierciedleniem faktycznego stanu bezpieczeństwa powiatu, otrzymane zgłoszenie sprawdzają kilkukrotnie. Podsumowując cztery miesiące funkcjonowania mapy na terenie powiatu krośnieńskiego i analizując zgłoszenia potwierdzone, zauważyć można, że najczęściej zgłaszane są przekroczenie dozwolonej prędkości (25 zgłoszeń) do których dochodzi w miejscowościach bądź na trasie m.in. Dąbie - Pław, Połupin, Krosno Odrzańskie, Gubin, Struga- Bytnica, Szklarka Radnicka, Radnica, Maszewo. Ponadto zgłoszenia dotyczą także: zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej (9 zgłoszeń), nieprawidłowego parkowania (6 zgłoszeń), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (3 zgłoszenia), używania środków odurzających (3 zgłoszenia) oraz złej infrastruktury drogi (2 zgłoszenia)..
Zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
KPP Krosno Odrzańskie