Nietypowy spacerowicz w centrum Nowej Soli (ZDJĘCIA)

22 marzec 2017
Autor: 

W środę 22 marca po centrum Nowej Soli spacerował maleńki dzik. Przyszedł m.in. pod budynek Starostwa Powiatowego. Po zawiadomieniu straży miejskiej został złapany i przewieziony do weterynarza na badania. Mamy nadzieję, że dzik jak podrośnie wróci tam, gdzie jego miejsce, czyli do lasu.

-To zdrowy i silny chłopak, nazwaliśmy go Arbuz przez paski na sierści. Nie wiemy, skąd przyszedł i gdzie jest jego mama, ale jest już bezpieczny i krzywda mu się nie stanie - mówi Jacek Baranowski, strażnik miejski w Nowej Soli.

Jak podkreślił, coraz częściej strażnicy mają do czynienia z dzikimi zwierzętami, które kręcą się po mieście, podchodzą pod posesje, wchodzą do ogrodów. Strażnicy dysponują specjalnym sprzętem i posiadają wiedzę, jak złapać dzikie zwierzę.

- Postęp cywilizacji i techniki skutkuje tym, że zaburzamy życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Budujemy autostrady, wycinamy drzewa w lesie, powiększamy swoją przestrzeń do życia, jednocześnie zabierając ją zwierzętom. Ingerencja człowieka jest brutalna, zwierzęta są przepłaszane i trafiają zestresowane do miast. Do tego dochodzą zmiany klimatyczne oraz dokarmianie zwierząt przez ludzi. Coraz częściej przychodzą do mnie ludzie z dzikimi zwierzętami. Miałem tu borsuki, kuny, lisy, sarny, jeże, dziki oraz ptactwo - mówi Adam Michalski, nowosolski weterynarz.

Dzik, który trafił dziś do doktora Michalskiego, został odrobaczony, przebadany i rokowania są dobre.

- To jest taki rudasek, w szacie zimowej, ma nie więcej niż dwa miesiące. Jest silny, zdrowy, ale bardzo zestresowany. Teraz trafi do ośrodka pomocy dla dzikich zwierząt w Niecieczy i tam zostanie nakarmiony, otrzyma opiekę, a w odpowiednim czasie mam nadzieję, wróci do lasu.

Bardzo ważne jest to jak się zachować, żeby pomóc dzikiemu zwierzęciu, które spaceruje na terenie miejskim. Niestety, często chcąc pomóc jeszcze bardziej wyrządzamy zwierzęciu krzywdę. Historia kilkutygodniowego Arbuza zakończyła się pomyślnie. Co robić, jak się zachować, żeby inne zwierzęta spotkał podobny los?

- Przede wszystkim jak spotkamy dzikie zwierze w mieście to należy po pierwsze obserwować i chwilę poczekać, bo może samo się oddali w miejsca, skąd przyszło. Jeżeli zwierzę nie wraca, to powinniśmy podjąć działania nakłaniające je do powrotu. Nie powinniśmy krzyczeć ani bić, ale można m.in. wypchnąć, popchnąć, przestraszyć delikatnie zwierzaka np. użyć nakrycia wierzchniego i machając nim przegonić zwierzę w odpowiednim kierunku. Jeżeli zwierzę nie reaguje, powinniśmy powiadomić służby takie jak straż miejska czy policja, a one już skontaktują się z weterynarzem.

Pamiętajmy, że nie powinniśmy dotykać zwierząt oraz zabierać ich do domu i udzielać samemu pomocy.

 • Jak pomóc jeżom w potrzebie? Poznaj kilka ciekawostek na ich temat

  Jak pomóc jeżom w potrzebie? Poznaj kilka ciekawostek na ich temat

  To mali przyjaciele ogrodników. Są tak urocze, że coraz więcej osób decyduje się na to, żeby trzymać je we własnym domu! Jeże na pewno są bardzo pożyteczne, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać, w szczególności, kiedy za oknem robi się coraz zimniej. Jak pomóc dzikim jeżom?

 • Mecz charytatywny w Zielonej Górze. Będzie się działo

  Mecz charytatywny w Zielonej Górze. Będzie się działo

  W sobotę, 11 listopada, na Orliku przy Gimnazjum 6 w Zielonej Górze odbędzie się mecz charytatywny na leczenie Michałka ze Słubic. Celem meczu jest nie tylko zbiórka pieniędzy ale także promocja zdrowego trybu życia i integracja społeczności. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego kibicowania i wsparcia tej szlachetnej inicjatywy.

 • Rola i zadania położnej środowiskowej

  Rola i zadania położnej środowiskowej

  Położna środowiskowa to wykwalifikowana położna lub pielęgniarka, która specjalizuje się w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego oraz promocji zdrowia. Jaką rolę w życiu kobiety odgrywa położna środowiskowa? Kto może skorzystać z jej usług? Na te i inne pytania odpowiada doświadczona położna Edyty Szumowicz - ambasadorka kampanii “Położna na medal”.

 • Wydziaraj się i... zostań Superbohaterem bezdomnych zwierząt

  Wydziaraj się i... zostań Superbohaterem bezdomnych zwierząt

  W najbliższą niedzielę, 8-go października od godz. 10:00 w zielonogórskim Kawonie odbędzie się 3. edycja Charity Tatoo Convent.

 • Światowy Dzień Zwierząt – sprawdź, jak chronić zagrożone gatunki

  Światowy Dzień Zwierząt – sprawdź, jak chronić zagrożone gatunki

  Corocznie, 4 października, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto to przypada na wspomnienie świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Zostało ono ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji, a jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich ochrony.

 • Pracownicy Amazon w piżamach. Wyjątkowe wsparcie dla małych pacjentów

  Pracownicy Amazon w piżamach. Wyjątkowe wsparcie dla małych pacjentów

  Każdego roku 1000 dzieci w Polsce i 400 000 dzieci na całym świecie słyszy diagnozę - nowotwór. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i pomocy finansowej większość z nich, bo aż 85%, może zostać wyleczona. 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u