Jest to niestety także związane z zagrożeniami, ponieważ nie są oni jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji policjanci przypominają zasady, które obowiązują amatorów dwóch kółek napędzanych siłą własnych mięśni.
Wraz z okresem wiosennym zwiększyła się liczba osób poruszających się rowerami. Aktywność fizyczna, ekonomia i ekologia to niezaprzeczalne atuty takiego sposobu poruszania się, jednak ważne jest też, aby było bezpiecznie. W związku z tym policjanci prowadzą działalność profilaktyczną polegającą na przypominaniu rowerzystom podstawowych zasad związanych z poruszaniem się po drogach.
Mundurowi mówią o zaletach odblasków i kamizelek odblaskowych związanych z widocznością na drodze. Przypominają o oświetleniu pojazdu po zmierzchu lub w warunkach niedostatecznej widoczności. Uczulają także prowadzących na zachowanie szczególnej ostrożności kiedy włączają się do ruchu, zmieniają pas czy też kierunek jazdy. Kierującym przedstawiane są także aktualne przepisy dotyczące poruszania się po drodze wynikające z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
W związku coraz liczniej pojawiającymi się pytaniami przedstawimy najważniejsze z nich:
Art. 33. 2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Art. 33. 3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
3) czepiania się pojazdów.
Art. 33. 3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Art. 33. 5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.
Art. 33. 6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Należy pamiętać, że chodnik jest miejscem gdzie poruszają się osoby piesze, często z małymi dziećmi które mogą w wyniku zdarzenia z jadącym rowerem doznać poważnych obrażeń. Dlatego też policjanci apelują aby przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie zarówno swoim jak innych.
KPP w Świebodzinie