Dostrzegając potrzebę szybkiej reakcji na te zdarzenia, w połowie maja w Ministerstwie Środowiska miało miejsce spotkanie przedstawicieli resortu środowiska z przedstawicielami służb oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Omawiano problemy związane z pożarami, ich charakter i ewentualne przyczyny, a także możliwości wypracowania rozwiązań w celu ich ograniczenia. Przede wszystkim wskazano na konieczność wzmocnienia współpracy między Państwową Strażą Pożarną, Policją oraz Inspekcją Ochrony Środowiska w ramach prowadzonych czynności kontrolnych.
Komendant Główny Policji został zobowiązany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do opracowania propozycji rozwiązań legislacyjnych do ustaw, które przygotowuje minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ma to zapewnić służbom w Polsce - nie tylko Policja, ale też Straż Granicznej czy Inspekcji Transportu Drogowego - odpowiednie instrumenty, aby móc skutecznie eliminować proceder wwożenia do Polski różnego rodzaju śmieci zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu obywateli.
Jak powiedział minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, istnieje potrzeba stworzenia szczelnej zapory dla odpadów już na granicy. Pod płaszczykiem przywozu towarów do recyklingu w sposób niekontrolowany wlewa się do Polski masa niezwykle groźnych śmieci.
W ostatnich dniach do pożarów wysypisk śmieci dochodziło w różnych częściach kraju. Płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu, Olsztynie, Warszawie, Wszedniu oraz składowisko opon w Trzebini. W lubuskiem mieliśmy pożar składowiska odpadów w Kartowicach / powiat żagański/. Do zdarzenia doszło nad ranem /2 czerwca/. Pożar został ugaszony przez zastępy straży pożarnej, a po południu na miejscu zdarzenia pracowali policjanci, którzy wspólnie z biegłym prowadzili oględziny miejsca zdarzenia. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo z art. 182 par. 1. Wstępnie jako przyczynę pożaru wskazano podpalenie.
W związku z tym w środę / 6 czerwca/ w gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. zorganizowano spotkanie, które rozpoczyna intensywne działania służb w zakresie przeciwdziałania tego rodzaju przypadkom. Specjalnie powstały zespół w skład którego wchodzą Policja, Państwowa Straż Pożarna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska /docelowo także inne służby/, będzie miał za zadanie dokładne sprawdzanie charakteru i form funkcjonowania składowisk odpadów znajdujących się na terenie województwa lubuskiego. Zarówno pod kątem praktycznym jak i administracyjnym. Ma to strategiczne znaczenie zwłaszcza dla województwa lubuskiego, bo to głównie tym obszarem odbywa się tranzyt materiałów odpadowych w głąb kraju. Dlatego na przedstawicielach lubuskich służb spoczywa ogromna odpowiedzialność. Działania te będą prowadzone z wyjątkową intensywnością i dokładnością tak, aby społeczeństwo miało gwarancję, że pojazdy ciężarowe, które przewożą odpady mają uregulowany status prawny oraz dają rękojmie ich obrotu zgodnie z przepisami prawa i zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Czytaj także: Pożar opanowany. Brak zagrożenia dla mieszkańców (ZDJĘCIA i FILM)
Opracował: nadkom. Marcin Maludy Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.