Groźny pożar pod Krosnem Odrzańskim. Spłonęło 15 hektarów traw. Ogień zagrażał wsi (ZDJĘCIA)

06 sierpień 2018
Autor: 
Groźny pożar pod Krosnem Odrzańskim. Spłonęło 15 hektarów traw. Ogień zagrażał wsi Redakcja

W poniedziałek, 6 sierpnia, o godzinie 12:39 do dyżurnego operacyjnego krośnieńskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze nieużytków przy wsi Chyże koło Krosna Odrzańskiego. Do akcji zadysponowano łącznie 11 zastępów straży pożarnej oraz samolot gaśniczy. Spłonęło 15 hektarów nieużytków.

Sytuacja była poważna, ponieważ ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Podmuchy wiatru znacznie potęgowały siłę żywiołu. Z chwilą przyjazdu pierwszych zastępów straży pożarnej pożar zdążył objąć już powierzchnię kilku hektarów. Płonęły trawy, drzewa oraz ściernisko.

Ogień mocno zagrażał pobliskiej wsi. Wdzierał się również na teren kilku posesji. W pierwszej kolejności strażacy zaczęli od obrony zabudowań. Później przechodzili oni w kierunku Odry.

Do działań skierowano samolot gaśniczy Antonov, który na co dzień stacjonuje w Zielonej Górze. Piloci wykonali trzy zrzuty wody na teren objęty pożarem. W międzyczasie tankowali swój samolot na lądowisku Dobrosułów, gdzie w wodę zasilali ich ochotnicy z Budachowa. Ponadto w centrum wsi ulokowała się cysterna z 18 tysiącami litrów wody "na pokładzie". To z niej zasilano wszystkie samochody gaśnicze.

Przez wiele godzin trwało dogaszanie pojedyńczych zarzewi ognia. Łącznie spłonęło 15 hektarów nieużytków. - Stoczyliśmy naprawdę ciężką walkę, momentami byliśmy bardzo zmęczeni, ale udało się - mówią strażacy. Ratowników w działaniach usilnie wspomagali mieszkańcy wsi, którzy z ciągnika polewali wodę na pożarzysko.

Na czas prowadzonych działań zadecydowano o zamknięciu drogi gminnej w kierunku Gostchorza. Policjanci wprowadzili objazdy.

Pod koniec akcji gaśniczej część zastępów została przedysponowana do pożaru ścioły w lesie niedaleko Dąbia. Na szczęście pożar udało się szybko opanować. Już po kilkunastu minutach strażackie zastępy powróciły do swoich jednostek.

Transmisja na żywo z miejsca działań:

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

 • Do strażackich komend trafiły tabletki z jodkiem potasu. "Jest to standardowa procedura"

  Do strażackich komend trafiły tabletki z jodkiem potasu. "Jest to standardowa procedura"

  Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej otrzymały tabletki z jodkiem potasu. Powód? Sytuacja w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

 • Długi rosną i nie ma pieniędzy na inwestycje

  Długi rosną i nie ma pieniędzy na inwestycje

  Sytuacja finansowa wielu gmin w Polsce jest tragiczna. Długi rosną i nie ma pieniędzy na inwestycje. Samorządy muszą mierzyć się z podwyżkami cen usług, paliw czy dostaw energii. Gmina Krosno Odrzańskie jest w gronie kilkuset samorządów o charakterze miejsko-wiejskim, które dzisiaj mają potężny problem z dopięciem budżetu w zakresie wydatków bieżących.

 • Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Policjanci z Komisariatu II poszukują mężczyzny podejrzewanego o kradzież roweru marki KTM Streetmaster w nocy 30.06/01.07 z klatki schodowej bloku przy ulicy Rydza Śmigłego 66. Osoby, które rozpoznają mężczyznę na zdjęciach proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z komisariatem.

 • Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Przed zielonogórskimi policjantami ogromne wyzwanie – zabezpieczenie Winobrania i wszystkich imprez towarzyszących świętu naszego miasta, natomiast przed uczestnikami Winobrania także wyzwanie – nie dać się okraść kieszonkowcom.

 • Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Młodszy aspirant Zbigniew Dobija, policjant komendy miejskiej w Zielonej Górze pracujący na co dzień jako przewodnik psa służbowego udowodnił wczoraj tezę, że policjantem jest się 24 godziny na dobę, bez względu na to czy jest się w służbie czy też poza nią. Wracając po służbie do domu, jadąc samochodem zauważył i zatrzymał nietrzeźwą kierującą, która jak się później okazało, miała dwa i pół promila alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

 • Pożar opuszczonego hotelu w Łagowie. Ogień wybuchł na poddaszu budynku!

  Pożar opuszczonego hotelu w Łagowie. Ogień wybuchł na poddaszu budynku!

  Pożar w opuszczonym hotelu w Łagowie. Z ogniem walczyło 5 zastępów straży pożarnej. 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u