Seryjny podpalacz grasuje w Nietkowie. Cykliczne pożary traw i lasu

20 wrzesień 2018
Autor: 
Seryjny podpalacz grasuje w Nietkowie. Cykliczne pożary traw i lasu Redakcja/zdjęcie poglądowe

Od kilku dni w okolicach Nietkowa płoną nieużytki rolne oraz lasy. Wyjątkowa susza i słoneczna pogoda sprzyja pożarom, wilgotność ściółki leśnej spadła poniżej 10% i jest porównywalna z wilgotnością kartki papieru. Strażacy mają pełne ręce roboty.

W czwartek, 20 września, od godziny 13:00 strażacy walczyli z pożarem nieużytków. W akcji gaśniczej w kluczowym momencie udział brało 10 zastępów straży pożarnej. Sytuację zdecydowanie potęgowały silne podmuchy wiatru. Łącznie spłonęły blisko 3 hektary suchych traw. W ciągu ostatnich dwóch dni był to już piąty pożar w pobliżu Nietkowa. Regularnie dochodzi tu do podpaleń.

Przypominamy, że prawo zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i przydrożnych rowach. Za nieprzestrzeganie tych zakazów grożą wysokie kary. Kodeks wykroczeń przewiduje nawet 5 tys zł grzywny. Znacznie surowszą karę poniesie osoba, która podpalając trawy, spowoduje zagrożenie życia i zdrowia innych ludzi albo mienia, np. budynków. W tym wypadku Kodeks karny przewiduje karę więzienia od roku do 10 lat.

Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u