Pierwsze użycie defibrylatora AED z autobusu MZK. Udało się uratować życie 39-latka

23 marzec 2019
Autor: 
Pierwsze użycie defibrylatora AED z autobusu. Udało się uratować życie 39-latka AEDMax.pl

Sukcesem zakończyła się akcja ratunkowa na ul. Wyszyńskiego w Zielonej Górze. Świadkowie przy użyciu defibrylatora przywrócili pracę serca 39-letniemu mężczyźnie. Było to pierwsze, skuteczne użycie AED z autobusu MZK.

Wszystko wydarzyło się w sobotę, 23 marca. Na ulicy Wyszyńskiego doszło do nagłego zatrzymania krążenia u 39-letniego mężczyzny. Resuscytację krążeniowo-oddechową natychmiast rozpoczęli świadkowie zdarzenia, kierowca zielonogórskiego MZK Michał Niemczynowski oraz kardiolog Karol Karaśkiewicz. W działaniu wspierały ich również inne osoby.

Kiedy doktor uciskał klatkę piersiową mężczyzny, pan Michał zatrzymał przejeżdżający obok autobus i zabrał z niego defibrylator AED. Następnie sprawnie podłączył on elektrody urządzenia do poszkodowanego. Sprzęt po analizie rytmu serca zdecydował o koniecznej defibrylacji i wykonał wyładowanie.

Powrót krążenia u 39-latka nastąpił tuż po przyjeździe zespołu pogotowia. Ekipa karetki przejęła mężczyznę i przetransportowała do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Wczesne użycie defibrylatora z pewnością mocno przyczyniło się do uratowania życia poszkodowanego. Możliwe, iż bez AED nie miałby on szans. Warto podkreślić, że takie urządzenie może obsłużyć nawet laik bez żadnego wykształcenia medycznego.

O zdarzeniu poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych radny Robert Górski: "Mamy pierwsze skuteczne użycie defibrylatora AED z autobusu MZK w Zielonej Górze"

Fot. AEDMax.pl



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u