Oskarżony w okresie od marca 2015 r. do 14 lutego 2016 roku w Zielonej Górze uporczywie nękał pokrzywdzoną w ten sposób, że wielokrotnie wydzwaniał na jej telefon oraz wysyłał wiadomości tekstowe sms naruszając w ten sposób prywatność pokrzywdzonej.
Nadto ustalono, że 7 lutego 2016 r. w Zielonej Górze, w trakcie rozmowy telefonicznej groził pokrzywdzonej pozbawieniem życia i uszkodzeniem ciała. Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o skazanie go bez przeprowadzania rozprawy( tzw. dobrowolne poddanie się karze - art. 335 kpk)
Prokurator wniósł o skazanie mężczyzny na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lat próby, oddanie go w tym okresie pod dozór kuratora oraz zobowiązanie do powstrzymywania się w okresie próby od kontaktowania się z pokrzywdzoną bez udziału osób trzecich.
Opisane wyżej przestępstwo stalkingu czyli uporczywego nękania stypizowane zostało w art. 190 a kk i zgodnie z obowiązującym od 6 czerwca 2011 roku brzmieniem stanowi: "Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." Warto dodać również, że jeżeli pokrzywdzony takim przestępstwem targnie się na własne życie - sprawca podlega surowszej karze - od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze