Oszukiwali firmy transportowe. Lubuska policja szuka pokrzywdzonych

17 październik 2019
Oszukiwali firmy transportowe. Lubuska policja szuka pokrzywdzonych Lubuska Policja

Zorganizowana grupa przestępcza, która z oszukiwania firm transportowych uczyniła sobie stałe źródło dochodu została rozbita przez Lubuska Policję pod koniec września. Łącznie ofiarą przestępczego procederu padło 130 firm.

Ustalenia Policji wskazują, że pokrzywdzonych może być dużo więcej. Dlatego prosimy o kontakt ze śledczymi z Gorzowa Wlkp.

Lubuska Policja prowadzi śledztwo o nr RSD 32/18, 2Ds. 1375/17 w sprawie oszustw transportowych, w wyniku których pokrzywdzonych zostało co najmniej 130 firm z całej Polski. W tej sprawie Lubuska Policja w wyniku działań operacyjnych wytypowała i ostatecznie zatrzymała pięć osób, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. W ten sposób firmy transportowe straciły 0,5 mln zł. Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani na najbliższe trzy miesiące.

PRZYPOMINAMY:

Podejrzani działali od 2017 roku. Zlecenia na usługi dla różnych firm wystawiali na platformie transportowej. Jako firma zajmująca się właśnie transportem, brali na swoje barki obowiązek realizacji określonej usługi od innych podmiotów. Te miały być wykonywane przez inne firmy spedycyjne. Kiedy firmy transportowe zgłaszały się do nich, dostawały do realizacji transport. Problem w tym, że nigdy nie otrzymywały za to pieniędzy. Liczba pokrzywdzonych firm lawinowo rosła, a kontakt do rzeczywistego zleceniodawcy był filtrowany właśnie przez słupy. W ten sposób zostało oszukanych 130 firm transportowych, które w wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej straciły pół miliona złotych.

Sprawą w 2018 roku pod kątem operacyjnym zajęli się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Równolegle czynności procesowe prowadzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. Choć zadanie było niełatwe, próbowali znaleźć punkt odniesienia, który rzuciłby światło na tę sprawę. Doświadczeni śledczy nie ustępowali i w żmudnej pracy próbowali rozwikłać zagadkę związaną z tym, kto stoi za tą grupą. Kolejne miesiące przynosiły nowe ustalenia, które ostatecznie pozwoliły na poznanie nie tylko mechanizmów przestępczych ale i wytypowanie osób mogących być związanych z tym procederem. Pod koniec września 2019 roku policjanci przeprowadzili realizację, w wyniku której zatrzymali pięć osób. To trzech mężczyzn w wieku 46 lat - lider, który kierował zorganizowaną grupą i dwóch w wieku 36 i 37 lat. Ponadto w ręce policjantów wpadły także dwie kobiety w wieku 46 i 23 lat. Policjanci zabezpieczyli wiele dokumentacji o działalności firmy, która została włączona do akt.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw, z których podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. 46- latek za kratkami może jednak spędzić aż 10 lat, ponieważ właśnie jemu przypisuje się kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wszystkie zatrzymane przez Policję osoby zostały tymczasowo aresztowane. Lubuscy policjanci zabezpieczyli majątki podejrzanych na łączną kwotę 500 tys. zł. Sprawa ma charakter rozwojowy i prowadzona jest przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji, a nadzorowana przez Prokuraturę Rejonową w Gorzowie Wlkp.

Z poczynionych ustaleń śledczych wynika, że pokrzywdzonych firm transportowych jest dużo więcej. W związku z powyższym prosimy, aby pokrzywdzeni kontaktowali się z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. którzy zwalczając przestępczość gospodarczą zajmują się także tą sprawą.

tel. 95 738 25 86 - prowadząca sprawę

tel. 95 738 20 90 - sekretariat

Źródło: nadkom. Marcin Maludy Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u