Wypadek na drodze S-3 – wspólne ćwiczenia służb (ZDJĘCIA)

22 czerwiec 2016
Autor: 

Zderzenia kilku pojazdu - w tym autobusu z dziećmi i ciężarówki – zabici i ranni, blokada drogi, ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych. Tak wyglądał scenariusz wspólnych ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej, Policji, służb ratunkowych i GDDKiA. Wszystko po to, aby w sytuacji prawdziwego zagrożenia, wspólnymi siłami uratować jak najwięcej osób.

Wspólne działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli prowadzone są cyklicznie na terenie województwa lubuskiego. Głównymi podmiotami wiodącymi w tego typu wypadkach są zwykle Policja i Państwowa Straż Pożarna. Policjanci i strażacy przeprowadzają wspólne ćwiczenia, podczas których poza działaniami ratowniczymi i operacyjnymi, wypracowują algorytm współpracy wszystkich służb, które pracują na miejscu wypadku drogowego, katastrofy czy klęski żywiołowej. Od jakości tej współpracy zależy skuteczność podejmowanych działań, a w konsekwencji to, ilu osobom uda się pomóc, a często, uratować życie.

Właśnie takie działania zostały przeprowadzone dzisiaj (22 czerwca) na drodze S-3 w okolicach Gorzowa Wlkp. Głównym ich organizatorem była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Dotyczyły one wypadku drogowego z udziałem wielu osób, do którego doszło na drodze ekspresowej. W wypadku uczestniczył autobus przewożący młodzież szkolną, pojazd ciężarowy i klika samochodów osobowych. W wyniku tego zdarzenia kilka osób poniosło śmierć, a kilkanaście zostało rannych. Taka sytuacja, to wyzwanie dla wszystkich rodzajów służb. Ratownicy medyczni udzielali poszkodowanym pierwszej pomocy. Wielu z nich potrzebowało natychmiastowej pomocy, znajdując się w stanie zagrożenia życia. W dotarciu do tych osób pomagali strażacy, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu wydobywali ofiary wypadku. Policjanci z kolei zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz brali czynny udział w akcji ratunkowej, udzielając pomocy i transportując poszkodowanych. Po niej, przystąpili do przeprowadzenia czynności procesowych, takich jak oględziny pojazdów uczestniczących w zdarzeniu, wykonywali szkic sytuacyjny wraz z oględzinami miejsca zdarzenia. Te wszystkie czynności mają kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia w późniejszym postępowaniu przygotowawczym.

Podobne, wspólne działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo będą prowadzone cyklicznie w przyszłości. Wszystko po to, aby w przypadku realnego zagrożenia czy wypadku współpraca służb przebiegała wzorowo, a co najważniejsze skutecznie – tak jak to było podczas dzisiejszych ćwiczeń.

Opracował: sierż. Maciej Kimet, Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Nowe elektryczne radiowozy dla lubuskich policjantów! Gdzie trafią?

  Nowe elektryczne radiowozy dla lubuskich policjantów! Gdzie trafią?

  Lubuscy policjanci otrzymali cztery nowe radiowozy elektryczne. Pojazdy trafią do komend w Gorzowie Wielkopolskim, Nowej Soli, Strzelcach Krajeńskich i Wschowie.

 • Osobówka wjechała w pieszych na pasach w Zielonej Górze. Zobacz film!

  Osobówka wjechała w pieszych na pasach w Zielonej Górze. Zobacz film!

  Poważny wypadek na przejściu dla pieszych w Zielonej Górze. Kierująca osobówką potrąciła dwie osoby. Moment zdarzenia zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.

 • Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Policjanci z Komisariatu II poszukują mężczyzny podejrzewanego o kradzież roweru marki KTM Streetmaster w nocy 30.06/01.07 z klatki schodowej bloku przy ulicy Rydza Śmigłego 66. Osoby, które rozpoznają mężczyznę na zdjęciach proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z komisariatem.

 • Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Przed zielonogórskimi policjantami ogromne wyzwanie – zabezpieczenie Winobrania i wszystkich imprez towarzyszących świętu naszego miasta, natomiast przed uczestnikami Winobrania także wyzwanie – nie dać się okraść kieszonkowcom.

 • Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Młodszy aspirant Zbigniew Dobija, policjant komendy miejskiej w Zielonej Górze pracujący na co dzień jako przewodnik psa służbowego udowodnił wczoraj tezę, że policjantem jest się 24 godziny na dobę, bez względu na to czy jest się w służbie czy też poza nią. Wracając po służbie do domu, jadąc samochodem zauważył i zatrzymał nietrzeźwą kierującą, która jak się później okazało, miała dwa i pół promila alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

 • Policja wyznaczyła milion złotych nagrody za wskazanie sprawcy zatrucia Odry!

  Policja wyznaczyła milion złotych nagrody za wskazanie sprawcy zatrucia Odry!

  Policja wyznaczyła milion złotych nagrody za wskazanie sprawcy lub sprawców zatrucia Odry!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u