Kierowcy ciężarówek są skrupulatnie sprawdzani przez funkcjonariuszy Policji i ITD. Działania służb prowadzone są cyklicznie przede wszystkim na trasach wykorzystywanych przez międzynarodowych przewoźników. Wszystko po to, by eliminować z dróg kierowców lekceważących przepisy i powodujących zagrożenie. Policjanci sprawdzają także przewożone przedmioty pod katem legalności i pochodzenia. Niejednokrotnie funkcjonariusze odzyskiwali pojazdy ciężarowe kradzione na terenie innego kraju. Policjanci zabezpieczali też minikoparki czy inny sprzęt, który przewożony był na naczepach, a które zgłoszono jako utracone.
Podczas policyjnych działań funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowców i czas ich pracy. Odpowiedni stan psychofizyczny ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Podobnie jak właściwe planowanie trasy i przerw. Czas pracy kierowców ciężarówek jest bowiem określony w przepisach. Niestosowanie się do nich wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością prawną. Zmęczenie kierowcy może powodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. W zderzeniu z tak ciężkim pojazdem wielokrotnie pojawiają się ofiary śmiertelne lub osoby ciężko ranne. W 2019 roku na drogach województwa lubuskiego doszło do 121 wypadków z udziałem samochodów ciężarowych – 60 z nich spowodowali właśnie kierowcy ciężkich pojazdów. W zdarzeniach tych zginęło 29 osób, a ranne zostały 144 osoby.
Trasa S3 łącząca północ Polski z południem i autostrada A2, prowadząca od wschodniej części kraju aż do granicy z Niemcami, jest pod stałym nadzorem Policji i służb współpracujących. Codziennie przejeżdża nimi ogromna liczba międzynarodowych transportów. Liczba zdarzeń drogowych z udziałem ciężarówek i konieczność kontroli legalności przewożonych towarów powoduje, że wspólne działania funkcjonariuszy będą regularnie powtarzane.
Źródło: sierż. szt. Mateusz Sławek, Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.