Pryszczyca wykryta na terenie Niemiec. Na polsko-niemieckiej granicy w Lubuskiem ruszyły kontrole transportów zwierząt. Rozstawiane są specjalne bramki.
Pryszczyca w Niemczech. Działania w Lubuskiem
Na terenie Niemiec w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland (Brandenburgia) wykryto ognisko pryszczycy u zwierząt. Sytuacja zmobilizowała do akcji polskie służby. W województwie lubuskim cyklicznie odbywają się już posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Co ważne, jak zaznacza Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, pryszczyca nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
– Pryszczycy nie było tutaj od kilkudziesięciu lat. Drugie ognisko pryszczycy w Niemczech na szczęście się nie potwierdziło. Jesteśmy w kontakcie z Głównym Lekarzem Weterynarii. W działaniach uczestniczy policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego i Krajowa Administracja Skarbowa. Teraz włączamy do tego Państwową Straż Pożarną i Wojska Obrony Terytorialnej – mówi Marek Cebula, wojewoda lubuski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:
Kontrole na granicy z Niemcami
Rygorystyczne kontrole transportów zwierząt, które wjeżdżają do Polski, ruszyły już kilka dni temu. Służby wprowadziły 24-godzinne dyżury na polsko-niemieckiej granicy i zatrzymują wszystkie podejrzane ciężarówki oraz busy.
Do tej pory do wszystkich transportów nie było zastrzeżeń. Jedynie dziś, 17 stycznia, w godzinach nocnych służby zatrzymały na granicy w Świecku transport zwierząt z niemieckiego
Obhausen, ponieważ były nieprawidłowości w dokumentacji.
– Wezwano tam lekarza weterynarii, lecz po kilku godzinach okazało się, że transport jest zdrowy i mógł jechać dalej – informuje Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody.
Granica polsko-niemiecka. Rozstawiane są specjalne bramki
Lubuski Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w trakcie posiedzenia w piątek, 17 stycznia, podjął decyzję o kolejnych działaniach zapobiegawczych. Na polsko-niemieckiej granicy jeszcze dziś staną trzy specjalne bramki dezynfekcyjne.
– Podjęliśmy decyzję o rozstawieniu bramek na granicy w Olszynie, Gubinku i Świecku. Już dziś zostaną rozstawione i będą gotowe do użycia w każdej chwili. Wszystkie samochody, które będą wjeżdżały do Polski, a będą przewoziły zwierzęta, będą dezynfekowane – przekazuje wojewoda Marek Cebula.
Pierwsza bramka dezynfekująca stanęła już na przejściu granicznym w Gubinku. Rozstawili ją strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gubinie oraz JRG nr 1 z Gorzowa Wielkopolskiego. Bramki w Olszynie i Świecku mają pojawić się w ciągu kilku najbliższych godzin.
Przeczytaj też: WOŚP Zielona Góra 2025. Tak będzie wyglądał 33. Finał. Znamy szczegóły