Pożar na wysypisku w Czyżówku pod Żaganiem. W akcji samolot gaśniczy (ZDJĘCIA)

20 kwiecień 2020
Pożar na wysypisku w Czyżówku pod Żaganiem Fot. OSP Wymiarki, OSP Iłowa

Blisko 10 zastępów straży pożarnej walczyło pożarem na wysypisku śmieci w Czyżówku koło Iłowej. Kilka dni temu na miejscu pracowali strażacy z grupy chemicznej z Zielonej Góry.

Pożar wybuchł w poniedziałkowe popołudnie, 20 kwietnia. Płonęły przeróżne odpady zgromadzone na terenie po byłym wysypisku śmieci w miejscowości Czyżówek (powiat żagański). Ogień obejmował również trawy oraz pojedyncze drzewa. W pewnym momencie niebezpiecznie zbliżył się też do lasu.

Do akcji zadysponowano strażaków zawodowych z Żagania oraz okoliczne jednostki OSP z Wymiarek, Iłowej, Borowego oraz Konina Żagańskiego. Ponadto wezwano wsparcie z powiatu żarskiego. Przyleciał także samolot gaśniczy z Leśnej Bazy Lotniczej w Zielonej Górze.

Ogień pochłonął większość śmieci ulokowanych na hałdzie. Strażacy cały czas pracowali w aparatach powietrznych, aby odizolować się od szkodliwego dymu. Z pewnością było to podpalenie. Sprawą zajmie się teraz żagańska policja.

Kilka dni temu pracowali tu strażacy z grupy chemicznej

W piątek, 17 kwietnia, na miejsce wezwano zielonogórskich strażaków, którzy sprawdzali zawartość kilkudziesięciu rozszczelnionych pojemników porozrzucanych na terenie wysypiska. W działaniach brał również udział Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Ratownicy z grupy chemicznej ustalili, że w beczkach znajdowała się ropopochodna ciecz. Dokładnie nie udało się jednak zidentyfikować substancji.

- To miejsce od kilku lat stanowi spory problem dla naszej gminy, więc wspólnie z Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Marszowie pracujemy nad skutecznym jego zabezpieczeniem. Od kilku lat na nieczynne wysypisko dostarczane są nielegalnie części samochodowe i zużyte opony. W tym roku ZZO Marszów zainstalował na „wysypisku” cztery fotopułapki. Materiał, który został na nich zapisany już niebawem trafi do organów ścigania - napisał Paweł Lichtański, burmistrz gminy Iłowa.

Przeczytaj też: Nocne pożary budynków pod Gorzowem. Strażacy: na wsi grasuje podpalacz (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u