Ruszyła ewakuacja zielonogórskiego DPS. Zakażeni jadą do Gorzowa (ZDJĘCIA)

04 październik 2020
Autor: 
Ruszyła ewakuacja zielonogórskiego DPS. Zakażeni pojadą do Gorzowa Redakcja

Rozpoczęła się ewakuacja pensjonariuszy DPS "Dom Kombatanta" w Zielonej Górze. Do końca dnia 64 osoby zakażone koronawirusem trafią karetkami do szpitala w Gorzowie.

Przygotowania do akcji trwały od samego rana. Na terenie Domu Pomocy Społecznej strażacy rozstawili specjalne namioty oraz utworzony został sztab wojewody. Ponadto na parkingu przy zielonogórskiej Palmiarni policjanci wspólnie z żołnierzami zorganizowali zbiórkę sił potrzebnych do działań.

Jak poinformowały służby wojewody, dziś planuje się przewieźć 64 osoby z dodatnim wynikiem obecności koronawirusa. Wszyscy trafią do szpitala jednoimiennego przy ulicy Walczaka w Gorzowie Wielkopolskim. Jutro osoby z wynikiem ujemnym (około 100 osób) będą transportowane do szpitala w Torzymiu, a w przypadku braku wolnych łóżek, brany jest pod uwagę szpital w Drezdenku.

Zaangażowano 12 ambulansów

Działania ewakuacyjne ruszyły około godziny 15:00. To właśnie wtedy przy Domu Kombatanta zjawiły się pierwsze wojskowe karetki. Do akcji zaangażowano także cywilne ambulanse. Łącznie seniorów z DPS będzie transportować dziś 12 pojazdów. Pacjenci mają być przewożeni w około 30-minutowych odstępach.

Obecnie w gorzowskim szpitalu funkcjonuje sztab kryzysowy. - Do szpitala na ulicy Walczaka oddelegowaliśmy dyrektora ds. pielęgniarstwa do bieżącej koordynacji przyjęć pacjentów z Zielonej Góry - mówił podczas specjalnej konferencji Jerzy Ostrouch, prezes lecznicy.

Prezydent J. Kubicki lekceważył informacje, pisał o "koronaściemie"

Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podczas porannej konferencji podkreślała, że obecnej sytuacji można było uniknąć. - Na początku mieliśmy tylko jednego zakażonego w DPS. Niestety pan prezydent Zielonej Góry, który odpowiada za Dom Kombatanta, lekceważył te informacje. Nie wiem, jak się dzisiaj pan prezydent czuje, który ogłaszał w tym czasie swoje sensacyjne komentarze na temat "koronaściemy" - mówiła.

Zdaniem kierownika oddziału zakaźnego szpitala w Zielonej Górze dr. Jacka Smykała, ewakuacja DPS-u nie jest dobrym rozwiązaniem, bo wszystkie łóżka "covidowe" w województwie lubuskim zostaną zajęte. - Lepszym byłoby stworzenie miejsc izolacyjnych i zatrudnienie dodatkowego personelu, ale do tego potrzebne są decyzje - zaznaczył.

Przeczytaj też: Tragedia nad zalewem w Małomicach. Wyłowiono ciało 59-latka

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.