Lubuscy strażacy na zakupach. Zobacz, gdzie trafią nowe samochody gaśnicze

Trzy nowe samochody gaśnicze trafią do Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Lubuskiem. Komenda Wojewódzka PSP ogłosiła już przetarg na zakup wozów.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczyna 2023 rok z zakupem nowych pojazdów. Dziś, 13 lutego, ogłoszono przetargi. Łącznie do województwa lubuskiego trafią trzy nowe samochody gaśnicze.

Dwa wozy wyposażone w system piany sprężonej

Przedmiotem zamówienia w pierwszym przetargu są dwa średnie samochody gaśnicze, które trafią do dyspozycji Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim oraz Komendy Powiatowej PSP w Żarach. Zgodnie ze specyfikacją powinny mieć one podwozie i zabudowę z 2023 roku, napęd 4×4 oraz silnik o minimalnej mocy 210 Kw. Ponadto wymaga się zbiornika o pojemności 2500-3000 litrów wody, a także zbiornika na środek pianotwórczy.

Na pojazdach zamontowany zostanie gaśniczy system piany sprężonej. Taką pianę tworzy się z bardzo małej ilości wody, środka pianotwórczego oraz powietrza. Pozwala to na dłuższe i bardzo skuteczne prowadzenie działań. Jednocześnie piana sprężona pozwala wyeliminować szkody wyrządzone przez użycie sporej ilości wody, np. podczas pożaru mieszkania. Dość sporo takich pojazdów służy obecnie w powiecie żarskim.

Wozy zostaną dostarczone bez dodatkowego sprzętu. Wykonawca wykona jedynie uchwyty do mocowania wyposażenia posiadanego aktualnie przez strażaków.

W tym przypadku KW PSP w Gorzowie Wielkopolskim czeka na oferty firm do 20 marca. Wykonawca będzie miał na wykonanie zamówienia 4 miesiące od dnia podpisania umowy, jednak nie później niż 31 sierpnia.

Nowy wóz też dla strażaków z Sulęcina

Kolejny samochód trafi do jednostki PSP w Sulęcinie, ale odmiennie do poprzednich będzie to ciężki wóz gaśniczy. Obecnie strażacy korzystają z rezerwowego samochodu, ponieważ ich wcześniejszy spłonął w sierpniu 2022 w trakcie gaszenia pożaru zboża na pniu oraz ścierniska w pobliżu miejscowości Koryta.

Podwozie pojazdu w zestawieniu z poprzednimi również powinno być z 2023 roku. Ma być jednak lepszy silnik, bo o mocy minimalnej 330 kW oraz napęd 6×6. Zadaniem takiego samochodu jest przede wszystkim transport wody na miejsce pożarów, dlatego wymagany jest zbiornik wodny o pojemności od 7000 do 9000 litrów wody.

Termin składania ofert również kończy się 20 marca. Wybrana firma powinna dostarczyć nowy wóz w terminie do 5 miesięcy od podpisania umowy, lecz nie później niż do 20 września.

Przeczytaj też: Akcja „Trzeźwy poranek” na A2 i S3 w Lubuskiem. Wpadło pięciu kierowców pod wpływem alkoholu (ZDJĘCIA)