Znalezienie pracy nie zawsze jest prostym zadaniem. Łączy się z codziennym przeglądaniem ogłoszeń w prasie, na stronach internetowych i specjalnych tablicach. Niezbędne jest także perfekcyjne przygotowanie życiorysu i listu motywacyjnego.
Zarówno jeden jak i drugi dokument są podstawą do wydania przez rekrutera decyzji o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, czy też będziesz kontynuował poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Musisz udowodnić, że nie tylko masz odpowiednie wykształcenie i doświadczenie (przedstawisz je w CV) ale też posiadasz wysoką motywację do pracy. Do tego ostatniego niezbędne jest przygotowanie listu motywacyjnego.
Najważniejszą sprawą jest to … by w ogóle go napisać. Dostarczenie do potencjalnego pracodawcy wyłącznie życiorysu już na wstępie pokazuje, że jesteś dosyć leniwy. Nie muszę chyba dodawać, że Twoje szanse na nową pracę są po dojściu do takiego wniosku bliskie zeru. Należy pamiętać także o tym, że list motywacyjny jest uzupełnieniem życiorysu i w taki sposób należy go traktować. Oznacza to, że zawarte w obu dokumentach informacje, nie powinny się dublować.
Zanim zaczniesz pisać list, jeszcze raz przeczytaj ogłoszenie, na które odpowiadasz. Zastanów się, co możesz zaoferować konkretnej firmie. Które z nabytych dotychczas umiejętności mogą ci się przydać na wymienionym w ofercie stanowisku? Wczuj się w rolę Twojego przyszłego szefa i zastanów się na jakim pracowniku mu zależy. Wszystko stanie się jasne.
Dopiero wtedy przystąp do tworzenia dokumentu. W prawym, górnym rogu napisz datę oraz miejscowość, w lewym swoje dane osobowe: imię nazwisko, adres, numer telefonu. Nie zapomnij też o umieszczeniu imienia i nazwiska osoby prowadzącej rekrutację oraz funkcji jaką pełni w firmie. Te dane powinny znaleźć się na wysokości 2/3 wysokości kartki, mniej więcej po środku.
Sam list rozpocznij od zwrotu grzecznościowego „Szanowna Pani/ Szanowny Panie”. W pierwszym zdaniu napisz na jakie stanowisko aplikujesz oraz gdzie znalazłeś dane ogłoszenie. Następnie skup się na takich kwestiach jak twoje dotychczasowe osiągnięcia. Opisz w jaki sposób możesz je wykorzystać podczas wykonywania twoich przyszłym obowiązków. Wspomnij o swoich mocnych stronach oraz o umiejętnościach ważnych z punktu widzenia pracodawcy (nie bądź przesadnie skromny). Napisz też dlaczego chcesz pracować akurat w tym, a nie innym miejscu. Staraj się pisać krótko, zwięźle i na temat. Powinieneś zmieścić się na kartce A4. Na zakończenie podziękuj za czas poświęcony na przeczytanie listu oraz wykaż chęć zobaczenia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Bardzo ważne jest to, by dokument był odpowiedzią na jedno, konkretne ogłoszenie. Hurtowe wysyłanie listów motywacyjnych mija się z celem. Nigdy też wysyłaj listów żywcem ściągniętych ze stron internetowych. Gdy ten fakt wyjdzie na jaw z pracą raczej będziesz musiał się pożegnać.