Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.
My, Polacy nie mamy ustanowionego święta państwowego, które nawiązywałoby do zwycięstwa nad komunizmem, pomimo, że demokratyczny wymiar tego wydarzenia zasługuje na wyjątkowe uznanie z wielu powodów.
Pamiętamy Joannę Szczepkowską ogłaszającą, że upadek komunizmu nastąpił 4 czerwca 1989 roku i wydawałoby się, że ta data nadaje się doskonale do narodowego świętowania. Tego dnia Polacy podjęli decyzję o odsunięciu komunistów od władzy, bez rewolucyjnego przewrotu, ale przy urnach wyborczych. Jednoznaczna i miażdżąca wygrana w wyborach spowodowała, że obóz władzy utracił siłę i energię do stawiania oporu. Było to zwycięstwo ponad podziałami, a wspólnym celem była demokracja. Powinniśmy podtrzymywać celebrowanie tej daty, jako symbolu zjednoczenia i solidarności pomimo, że był to ostatni okres w pełni zjednoczonego obozu solidarnościowego. Rozłam, który nastąpił kilka miesięcy później, oczywiście był nie do uniknięcia. Należy ocalić od zapomnienia ten dzień szczególnie w obecnym czasie, gdy historia jest notorycznie zakrzywiana i manipulowana. Podręczniki szkolne wymazują z historii bohaterów ówczesnych wydarzeń i podważają autorytety, które przyczyniły się do zakończenia komunizmu.
Niewątpliwie, należy pozostawić w pamięci dzień 11 listopada, jako istotne wydarzenie historyczne, ale dobrze mieć świadomość, że na przestrzeni dziejów, Józef Piłsudski nie jest jedynym ojcem naszej niepodległości. To wszystko, co wydarzało się wcześniej, jak również to, co miało miejsce później, możemy interpretować na wiele sposobów, jednak to właśnie zwycięstwo strony solidarnościowej w 1989 roku, która poszła po wszystko, zasługuje obecnie na nasze uznanie. Mamy piękny i godny jubileusz 4 czerwca, jako dzień odzyskania niepodległości Polski, datę chlubną i nieporównywalnie efektowniejszą od innych państw byłego bloku wschodniego, wciąż oczekującą na nasze ustanowienie i celebrowanie.
Zapraszamy do odsłuchania rozmowy:
Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Jak sam informuje, po zniszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, w 2006 roku przeszedł do mediów prywatnych. Był nominowany do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Arkadiusz Olszowy był m.in. dziennikarzem Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.
– Dajemy wolną i bezpieczną przestrzeń do dyskusji na tematy wszystkim bliskie i ważne. Zapraszamy do dołączania do rozmowy na żywo – informują Lubuszanie.
W spotkaniu na żywo można uczestniczyć poprzez pierwsze radio twitterowe #Radio Wolna PL, w każdy wtorek o godz. 21.00. Gośćmi dziennikarzy byli już m.in. Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Leszek Miller a ostatnio Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu, Prezes „TAK! Dla Polski”, Członek Zarządu Związku Miast Polskich.
Poza wymienionymi dziennikarzami Redakcję tworzą także: Witold Pronobis, doktor nauk humanistycznych, publicysta, dziennikarz. Pracował w Radiu Wolna Europa. Autor programów o tematyce historycznej. Anna Kacprzyk, absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, HR business partner, autorka świetnych programów w cyklu „Rozmowy Ani” o tematyce społecznej i dyskusji o stanie polskiej psychiatrii Mateusz Żurek, entuzjasta sportu i miłośnik filmów, autor wysoko ocenianych programów sportowych w cyklu „Sportowe Gadki”