AGNIESZKA HOLLAND „Zielona granica”

„Zielona granica” jest najnowszym dziełem trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji, jest również prezentowany na wielu światowych festiwalach. Premiera w polskich kinach jest 22 września 2023r.

Film jest inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami, związanymi z kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej. To aktualny i brutalny dramat, z jakim borykają się uchodźcy w pasie śmierci między Polską i Białorusią, a historia dzieje się teraz, we współczesnej Polsce. To opowieść o sytuacjach, w których nieoczekiwanie mógłby znaleźć się każdy z nas i zostać zmuszony do dokonywania trudnych wyborów.

Temat filmu jest żywy i budzi ogromne emocje, jest z jednej strony nadzieją, że o granicy usłyszą Polacy i cały świat, a z drugiej strony powoduje atak polskich władz. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa polskiej przestrzeni informacyjnej zarzucił reżyserce „oderwanie się od rzeczywistości”, a minister sprawiedliwości porównał film do propagandowego nazistowskiego przekazu i nazwał Agnieszkę Holland stalinistą. Artystka wystąpiła na drogę sądową przeciwko ministrowi sprawiedliwości z zarzutem zniesławienia.

Reżyserka jest jedną z najwybitniejszych autorek polskiego i światowego kina, ma ogromne dokonania, ale kręci filmy w swoim kraju, zawsze w odniesieniu do ważnych i znaczących wydarzeń. Zamiast doceniać wartość dokonań artystki, politycy wkraczają do świata sztuki i próbują ograniczyć prawo do swobody artystycznego wyrażania.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania na tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy z Agnieszką Holland o kulisach produkcji filmu, o dylematach ponowoczesnego świata, a także o naszej ojczyźnianej rzeczywistości. W spotkaniu uczestniczyli aktywiści Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, a rozmowę poprowadziła psycholożka społeczna Anna Kacprzyk, autorka cyklu audycji Radio Wolna PL „Rozmowy Ani” oraz „Granice Polskie”.

Zapraszamy!

Link do audycji na YouTybe

Lubuscy dziennikarze Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy, współtwórcy Radia Wolna PL, organizują wirtualne spotkania z politykami, autorytetami i ciekawymi osobami kraju i regionu.

Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Po niszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, przeniósł się do mediów prywatnych. Otrzymał nominację do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

Arkadiusz Olszowy to były dziennikarz Radia Zielona Góra i redaktor Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa. Spotkania odbywają się na żywo na platformie Twitter i są bezpieczną przestrzenią do dyskusji na tematy ważne dla nas wszystkich. W spotkaniach tych gościli już Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski nieżyjący już Profesor Paweł Śpiewak, Profesor Wojciech Sadurski, dr Hanna Machińska czy Agnieszka Holland oraz wiele innych osób. Oprócz nich, Redakcję Radia Wolna PL tworzą Witold Pronobis, historyk i były dziennikarz RWE, Anna Kacprzyk absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, autorka min. audycji „Rozmowy Ani” i „Granice Polskie” oraz Mateusz Żurek prowadzący audycje o tematyce sportowej.