Pogoda Lubuskie. Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega

21 czerwiec 2024
Pogoda Lubuskie. Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega Redakcja

Pogoda Lubuskie. IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami z gradem. Te najbardziej będą rozwijać się w godzinach nocnych. Znamy szczegóły.

Dziś, 21 czerwca, nad Polskę napływa gorąca masa powietrza z południa. W ciągu dnia będzie ciepło, a termometry mogą pokazać nawet 32°C. To jednak najprawdopodobniej zmieni się za sprawą ośrodka niskiego ciśnienia, który znajduje się nad Niemcami. Spowoduje to, że w godzinach wieczornych i nocnych mogą zacząć rozwijać się burze wraz z opadami gradu.

O zjawiskach ostrzega już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia dla całego województwa lubuskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Akcja KAS koło Zielonej Góry. Nalot na handlarza nielegalnym tytoniem

Pogoda Lubuskie. Ostrzeżenia IMGW dla regionu

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - czytamy w komunikacie IMGW.

Prawdopodobieństwo zjawiska oceniono na 80%. Alert ważny jest od godziny 19:00 w piątek, 21 czerwca, do godziny 8:00 w sobotę, 22 czerwca. Jak zaznacza IMGW, sytuacja jest dynamiczna i w związku z tym stopień ostrzeżenia może ulec zmianie.

Burze Lubuskie. "Będą miały charakter zorganizowany"

- Inicjacja konwekcji będzie miała miejsce najprawdopodobniej w godzinach późno popołudniowych, natomiast jej miejsce nie jest w tej chwili możliwe do określenia. Najpewniej rozwój burz nastąpi w południowo zachodniej części kraju. Burze będą miały charakter zorganizowany dlatego nie można wykluczyć obecności układu MCS o sygnaturze bow echo - dodają Polscy Łowcy Burz.

Ostrzega także grupa ESTOFEX, która zajmuje się prognozami burz dla Europy, wydała najwyższy 3 stopień zagrożenia przed burzami. Obecne prognozy wskazują na rozwój niebezpiecznych superkomórek burzowych.

Alert RCB dla lubuskiego

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało już dodatkowo Alert RCB. Sukcesywnie otrzymują go mieszkańcy i wszystkie osoby przebywające na terenie województwa lubuskiego.

- Uwaga! Dziś i w nocy (21/22.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - taki komunikat powinny otrzymać osoby przebywające na terenie regionu.

Ostrzeżenia IMGW - alert drugiego stopnia

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia?

- Ostrzeżenie przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - wyjaśnia instytut.

W trakcie opadów warunki do jazdy mogą być trudne, dlatego prosimy wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Radzimy też unikać parkowania pod drzewami.

Przeczytaj też: Zostawił auto na zjeździe z S3 koło Zielonej Góry. Nieźle się wkopał


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u