Marzniesz w pracy? PIP może ukarać pracodawcę, gdy w biurze jest za zimno

09 styczeń 2017
Autor: 
Pixabay

Temperatura w biurach nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. PIP może wydać nakaz wstrzymania pracy na stanowisku, gdzie jest zbyt zimno.

Jak zaznaczyła PIP w komunikacie, pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę na stanowiskach pracy w budynkach i środki chroniące przed zimnem pracującym poza nimi. Za niewywiązanie się z tych obowiązków grożą mandaty.

Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. „Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C - poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak dodano w instrukcji, w przypadku pracowników wykonujących w okresie zimowym zadania na wolnej przestrzeni obowiązki pracodawcy są bardziej rozbudowane ze względu na większe narażenie na wychłodzenie spowodowane zjawiskami atmosferycznymi.

Podstawowym obowiązkiem zatrudniającego jest - według PIP - zapewnienie odzieży ochronnej, posiłków regeneracyjnych i ciepłych napojów, przy temperaturze powietrza zimą (od 1 listopada do 31 marca) niższej niż 10 stopni Celsjusza.

Inspekcja pracy podkreśliła, że obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych dotyczy pracowników, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni w okresie zimowym związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet.

„Stanowiska, na których mogą być wydawane ciepłe posiłki i napoje, ustala pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź z przedstawicielami pracowników. Informacje takie powinien zawierać regulamin pracy" - zauważyła PIP.

Co więcej, wskazano w komunikacie, pracodawca ma obowiązek zapewnienia pomieszczenia, w którym pracownicy wykonujący prace na wolnej przestrzeni się ogrzeją lub zmienią odzież - temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni Celsjusza.

Jak zauważyła PIP, gdy pojawią się problemy z zapewnieniem wymaganej przez prawo temperatury na stanowisku pracy albo gdy pracodawca nie zapewnia pracownikom wymaganych środków ochronnych lub posiłków, należy złożyć skargę w okręgowym inspektoracie pracy. „Inspektor może (...) wydać nakaz wstrzymania pracy na stanowisku, gdzie jest zbyt zimno, by pracować, a to zazwyczaj wiąże się także z nałożeniem kary grzywny" - podano w komunikacie.

Źródło: www.kurier.pap.pl

DG

 

  • Jakie korzyści płyną z jazdy rowerem zimą?

    Jakie korzyści płyną z jazdy rowerem zimą?

    Nawet, kiedy pogoda za oknem nie sprzyja, warto przesiąść się na rower. Jak to mówią, nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni ubiór. Zarzuć na siebie zimową albo przeciwdeszczową kurtkę i w drogę! Wybierając rower jako podstawowy środek komunikacji, sporo zyskasz, a poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści.

  • Polskie ferie w pełni. Zaplanuj zimowe szaleństwo

    Polskie ferie w pełni. Zaplanuj zimowe szaleństwo

    Polskie ferie w pełni. I choć największe mrozy i śnieżyce póki co za nami, warto ten czas spędzić głównie na świeżym powietrzu. Najbardziej popularne narty i deski snowboardowe czekają. Czekają również stoki. Który sport będzie przyjemniejszy, łatwiejszy do nauki, bezpieczniejszy, przeczytaj wybierz, spróbuj i przekonaj się.

  • Rząd Tuska zaprzysiężony. Oto lista nowych ministrów

    Rząd Tuska zaprzysiężony. Oto lista nowych ministrów

    Rząd Tuska zaprzysiężony. Oto lista nowych ministrów - To bardzo ważny moment dla Rzeczypospolitej. Chce Państwu pogratulować, że zwyciężyliście w procesie politycznym - mówił prezydent Andrzej Duda tuż po zaprzysiężeniu.

  • Auto nie odpala na mrozie? Straż Miejska ma nowe urządzenie (ZDJĘCIA)

    Auto nie odpala na mrozie? Straż Miejska ma nowe urządzenie (ZDJĘCIA)

    Samochód nie odpala na mrozie? W Zielonej Górze z pomocą przyjdzie Straż Miejska. Pierwsze działania już za nimi.

  • Czy Lubuskie zniknie z mapy Polski?

    Czy Lubuskie zniknie z mapy Polski?

    Propozycja nowego układu województw w Polsce jest przedmiotem wielu dyskusji i kontrowersji. Naukowcy uważają, że obecny podział administracyjny jest niewydolny, niesprawiedliwy i nieodpowiedni do potrzeb współczesnego społeczeństwa.

  • Radny z Zielonej Góry zachęca mieszkańców do czyszczenia budek lęgowych

    Radny z Zielonej Góry zachęca mieszkańców do czyszczenia budek lęgowych

    Radny z Zielonej Góry zachęca mieszkańców do czyszczenia budek lęgowych. Podkreśla, że budki zapewniają ptakom bezpieczne i ciepłe miejsce a po sezonie lęgowym mogą być zanieczyszczone odchodami, piórami, pasożytami i resztkami gniazd.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u