To jedna z najsilniej toksycznych roślin w Polsce. W jego soku występuje szereg związków, które stwarzają poważne zagrożenie dla człowieka. W kontakcie ze skórą łączą się z DNA komórek i powodują ich obumieranie. Pierwszym objawem jest zaczerwienienie i szczypanie. Potem pojawiają się na skórze bąble z płynem surowiczym, a w ciężkich przypadkach mogą pojawić się głębokie i trudno gojące się rany. Kontakt z rośliną grozi oparzeniami II i III stopnia.
Na siłę reakcji ma wpływ osobista wrażliwość poszczególnych osób, a poza tym zwiększa się ona w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. Roślina może powodować oparzenia także u zwierząt hodowlanych. Także spożycie przez zwierzęta zielonych roślin może spowodować stan zapalny układu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunkę.
Barszcz Sosnowskiego jest niezwykle trudny do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.
To ogromna roślina. Dorasta do 4-5 metrów, wygląda jak gigantyczny koper z charakterystycznymi kwiatami zebranymi w potężny baldach.
Pamiętajmy, że nawet w razie podejrzenia kontaktu z tą rośliną, trzeba zmyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem. Należy także unikać słońca przez nie mniej niż 48 godzin. To bardzo ważne, bo promieniowanie słoneczne przyspiesza i intensyfikuje proces łączenia się furanokumaryn z ludzkim DNA. Jeśli pojawią się objawy oparzeń trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza.