Uwaga! Kwitnie jedna z najniebezpieczniejszych roślin

22 czerwiec 2017
Autor: 
Fot. internauta Marek

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej z rodziny selerowatych, który okazał się bardzo kłopotliwym przybyszem z rejonu Kaukazu. Rozprzestrzenia się błyskawicznie i jest agresywną rośliną inwazyjną. Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje zmiany skórne, może wywołać poważne rany. Unikajmy z nim kontaktu.

To jedna z najsilniej toksycznych roślin w Polsce. W jego soku występuje szereg związków, które stwarzają poważne zagrożenie dla człowieka. W kontakcie ze skórą łączą się z DNA komórek i powodują ich obumieranie. Pierwszym objawem jest zaczerwienienie i szczypanie. Potem pojawiają się na skórze bąble z płynem surowiczym, a w ciężkich przypadkach mogą pojawić się głębokie i trudno gojące się rany. Kontakt z rośliną grozi oparzeniami II i III stopnia.

Na siłę reakcji ma wpływ osobista wrażliwość poszczególnych osób, a poza tym zwiększa się ona w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. Roślina może powodować oparzenia także u zwierząt hodowlanych. Także spożycie przez zwierzęta zielonych roślin może spowodować stan zapalny układu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunkę.

Barszcz Sosnowskiego jest niezwykle trudny do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

To ogromna roślina. Dorasta do 4-5 metrów, wygląda jak gigantyczny koper z charakterystycznymi kwiatami zebranymi w potężny baldach.

Pamiętajmy, że nawet w razie podejrzenia kontaktu z tą rośliną, trzeba zmyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem. Należy także  unikać słońca przez nie mniej niż 48 godzin. To bardzo ważne, bo promieniowanie słoneczne przyspiesza i intensyfikuje proces łączenia się furanokumaryn z ludzkim DNA. Jeśli pojawią się objawy oparzeń trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u