Lasy wyjątkowo suche. Duże zagrożenie pożarowe w Lubuskiem

02 kwiecień 2019
Lasy wyjątkowo suche. Duże zagrożenie pożarowe w Lubuskiem Redakcja/archiwum

W lubuskich lasach występuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Ściółka po zimie jest wyjątkowo sucha, a rosnąca temperatura i brak opadów deszczu tylko pogarsza sytuację. Wystarczy niewielka iskra, aby spowodować pożar.

Na terenie całego regionu obowiązuje już najwyższy stopień zagrożenia. Ponadto prognozuje się, że w najbliższym czasie aura będzie to ryzyko stopniowo potęgować. Spowoduje to dodatkowe wysuszanie ściółki leśnej oraz innych łatwopalnych materiałów pozostałych po zimie, czyli np. chrustu czy obumarłych roślin runa.

Zgodnie z danymi Instytutu Badawczego Leśnictwa z godziny 13:00 najgorsza sytuacja występuje w rejonie Żagania. Stacja pomiarowa ulokowana na poligonie wojskowym "Karliki" wykazała, że wilgotność ściółki sięga blisko 11 procent. To wilgotność porównywalna z kartką papieru. Nieznacznie lepiej jest już w Nadleśnictwie Babimost (13,3 proc.) oraz Lubsko (13,6 proc.).

W Polsce 9 na 10 pożarów powstaje z winy człowieka. Dlatego przypominamy, że jakakolwiek iskra, niedopałek papierosa czy niekontrolowane ognisko może spowodować pożar, który wraz z silnymi porywami wiatru będzie się błyskawicznie rozprzestrzeniał.

Fot. RDLP Zielona GóraRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u