Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczynia się do silnego i porywistego (w porywach do 70 km/h) wiatru. Monitorowanie i prognozowanie wędrówki pyłu znad Sahary nie jest zadaniem polskiej służby meteorologicznej (IMGW-PIB). W Europie zadanie to przypadło specjalnie w tym celu powołanemu konsorcjum, w skład którego wchodzi Hiszpańska Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) i Barcelońskie Centrum Superkomputerowe (BSC-CNS). Konsorcjum specjalizuje się w zakresie piasku atmosferycznego i prognozy pyłu.
Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie prezentuje swoje prognozy od 10 czerwca 2014 r. Prognozy pyłu umożliwią określenie planów mających na celu złagodzenie poważnych skutków spowodowanych wysokim poziomem pyłu zawieszonego dla życia i mienia. Jak nietrudno się domyślić wraz z pyłem z południa napłynie do nas również gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24°C, w czwartek 25°C, a w piątek nawet 27°C. W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach mogą pojawiać się lokalne przelotne opady deszczu lub burze.
Ochłodzenia spodziewamy się w sobotę, wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym zacznie napływać do nas z zachodu powietrze chłodniejsze, polarne morskie. Wymiana masy powietrza spowoduje koniec obecności saharyjskich pyłów nad Polską. Ponieważ jest to dość odległy termin, prognozy mogą się jeszcze zmienić.
https://newslubuski.pl/meteo/6493-pyl-znad-sahary-nadciaga-nad-polske.html#sigProId026f3d4a24
Źródło: IMGW-PIB