Podziemne miasto. Piwnice winiarskie Zielonej Góry

23 kwiecień 2019
Autor: 
Podziemne miasto. Piwnice winiarskie Zielonej Góry Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 24 kwietnia o godz. 17.00 na otwarcie wystawy Podziemne miasto. Piwnice winiarskie Zielonej Góry.

W Zielonej Górze ślady kultury winiarskiej można odnaleźć w zasadzie na każdym kroku, choć często nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dotyczy to przede wszystkim licznych piwnic, do których dostęp jest niejednokrotnie mocno ograniczony. W tych często mocno zaniedbanych i zdegradowanych wnętrzach zachowała się część z dawnej potęgi zielonogórskiego winiarstwa. Popularność spacerów winiarskich organizowanych przez Fundację na rzecz Lubuskiego Dziedzictwa Gloria Monte Verde oraz zielonogórską „Gazetę Wyborczą” dowiodła, że ukryte pod ziemią elementy winiarskiego dziedzictwa mogą stać się atrakcją turystyczną miasta. Początkiem tej drogi powinno być oznaczenie wybranych obiektów stosownymi tablicami oraz połączenie ich w kilka szlaków. Ten oraz wiele innych postulatów przedstawił w 2010 roku Przemysław Karwowski w artykule. Promocja dziedzictwa winiarskiego Zielonej Góry będącym aneksem do pomnikowego dzieła Mirosława Koleby Topografia winiarska Zielonej Góry. Mimo, że od czasu wysunięcia tych propozycji minęło już niemal 10 lat, to większość z nich nie została zrealizowana. Aby winiarska historia miasta została wypromowana w odpowiedni sposób, wymagana jest współpraca winiarzy lubuskich, organizacji społecznych służb konserwatorskich, lokalnych przedsiębiorców oraz samorządu miejskiego.

Na wystawie zostaną przedstawione zdjęcia dziesięciu piwnic winiarskich. Zdjęcia współczesne zostaną zestawione z dawnymi fotografiami tych obiektów.

Termin wystawy:

24 IV – 18 VIII 2019

Kurator wystawy:

dr Arkadiusz Cincio

Źródło: Alicja Błażyńska rzecznik prasowy MZL

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u