Jak zabrać się za pranie ręczne?

30 styczeń 2023
Autor:  Artykuł partnera
Jak zabrać się za pranie ręczne?

W dobie inteligentnych pralek automatycznych, które same dobierają program prania do stopnia załadowania bębna, rodzaju pranych tkanin, twardości wody oraz odpowiednio dozują ilość używanego detergentu, pranie ręczne może wydawać się strasznie przestarzałe. Jednakże to często jedyny sposób, aby bezpiecznie wyprać bardzo delikatne ubrania, albo szybko i skutecznie uporać się z silnym zabrudzeniem.

Które ubrania trzeba prać ręcznie?

Zazwyczaj prania ręcznego wymagają swetry wełniane, moherowe czy kaszmirowe, jedwabne ubrania, delikatna koronkowa bielizna, cienkie rajstopy oraz ubrania, które mocno farbują i mogłyby zniszczyć inne rzeczy podczas wspólnego prania w pralce. Jednak pierwszą rzeczą, jaką powinno się robić jest czytanie instrukcji dotyczących prania i suszenia na metce produktu. Oznaczenie miski z wodą i zanurzoną w niej ręką oznacza właśnie pranie ręczne, maksymalnie w 30 stopniach Celsjusza, czasem nawet w zimniejszej wodzie oraz pranie w pralce, ale w specjalnym programie prania ręcznego. Należy pamiętać jednak, że nie każdy typ odzieży z takim znaczkiem będzie jednakowo nadawał się do prania ręcznego w pralce - tu trzeba kierować się dodatkową wiedzą o właściwościach i pielęgnacji danego materiału. Lepiej w ogóle nie wkładać do pralki kaszmirowych swetrów oraz delikatnej jedwabnej odzieży. Wełna jest dopuszczalna, ale dobrze, aby nasza pralka miała program do prania wełny i certyfikat Woolmark.

Jak zrobić pranie ręczne - podstawowe zasady:

  1. Przed przystąpieniem do prania trzeba posegregować rzeczy kolorami - na początku najlepiej na 2 osobne kupki - jedną z jasnymi i białymi ubraniami, a drugą z kolorowymi i ciemnymi oraz zapoznać się z informacjami na ich metkach. Większość delikatnych tkanin trzeba prać w zimnej wodzie, a niektóre w 30º Celsjusza, co pozwala na ich lepsze dopranie. Ubrań oznaczonych informacją o praniu chemicznym, nie można prać ręcznie. Po tej segregacji już będziesz wiedzieć, czy możesz prać wszystkie ubrania w wodzie o jednakowej temperaturze, czy też nie.
  2. Pranie ręczne można zrobić w wannie, wyższym brodziku, misce lub w umywalce. Jeżeli wszystkie delikatne ubrania możesz uprać w tej samej wodzie, należy to zrobić zaczynając od jasnych, a kończąc na ciemnych. Także ubrania, które wymagają niższej temperatury prania można prać na końcu, bo wtedy woda nie będzie już tak ciepła.
  3. Do prania ręcznego najlepiej nadają się specjalne płyny do prania wełny i jedwabiu lub delikatne żele piorące z oznaczeniem "do prania ręcznego". Wlewając taki detergent do wody, należy dokładnie kierować się zaleceniami producenta i w żadnym wypadku nie zwiększać ilości płynu. Zanim włożysz ubrania do wody, rozmieszaj dokładnie wodę z płynem do prania.
  4. Kolejno wkładaj zabrudzone ubrania do prania i wypierz je, delikatnie ugniatając w wodzie. Jeśli materiał jest mocno zabrudzony, można pozostawić go na około godzinę do namoczenia, po czym znów ugniatać, aby płyn i woda lepiej wniknęły w plamę. Można też spróbować odplamiania plam szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń - to dość tanie i skuteczne środki do walki z zabrudzeniami.
  5. Jeśli metka dopuszcza stosowanie zmiękczaczy, można w osobnej misce pozostawić takie tekstylia razem z odpowiednią dozą płynu do płukania i wodą na około 20 minut.
  6. Po praniu, wylej brudną wodę i przystąp do płukania wypranych rzeczy, czasem należy przepłukać ubrania kilka razy, aż nie będzie się z nich wydzielać piana. Tutaj też najlepiej znów podzielić je kolorami i w osobnych miskach z chłodną lub letnią wodą płukać ubrania w różnych kolorach.
  7. Niektóre ubrania można po takim praniu odwirować w pralce, ale należy sprawdzić, czy producent i rodzaj materiału dopuszczają taką możliwość.

milove jak prac

Co to jest pranie ręczne w pralce - ile trwa i kiedy je stosować?

Większość obecnych w naszych domach pralek oferuje specjalny program nazwany "praniem ręcznym" lub program dedykowany wełnie, albo innym delikatnym tkaninom pochodzenia naturalnego. Jego parametry są jak najbardziej zbliżone do zwykłego prania w rękach, co oznacza, że taki program oferuje niską temperaturę prania - najczęściej 20 lub 30 stopni Celsjusza oraz małą częstotliwość obrotów, które są także delikatniejsze niż przy zwykłym programie. Poza tym, w trakcie trwania cyklu pralka robi dłuższe przerwy pozwalające płynowi do prania na lepsze wniknięcie we włókna tkanin. Ważne jednak, aby nie zapełniać zbytnio bębna, dając wełnianym czy jedwabnym ubraniom trochę przestrzeni. Po etapie prania, wirowanie jest jak najmniejsze, ale można też z niego całkowicie zrezygnować. Zazwyczaj tego typu programy trwają około godziny.

Pranie ręczne w pralce jest dobrym wyborem, jeśli chcemy normalnie wyprać, czyli tylko odświeżyć nasze delikatne ubrania, co do których mamy pewność, że ten tryb pralki automatycznej im nie zaszkodzi. W przypadku większych zabrudzeń oraz przy niezwykle delikatnej i cennej dla nas odzieży, lepiej będzie wyprać ją ręcznie.

Suszenie delikatnej odzieży po wypraniu w rękach

Po praniu ręcznym lub praniu w pralce z trybem prania ręcznego bez opcji wirowania, kiedy ubrania ociekają wodą, przychodzi czas na suszenie. Takich mokrych delikatnych tkanin nie powinno się wykręcać, a jedynie lekko ugniatać z nadmiaru wody, gdyż wykręcanie może je nie tyle pognieść, co nawet zniszczyć ich strukturę. Potem najlepiej rozłożyć je płasko na ręczniku, którego zadaniem będzie wchłonięcie większości pozostałej wody z mokrych ubrań. Dobrze będzie taki ręcznik umieścić na suszarce do ubrań - w ten sposób zapewnimy suszonym rzeczom większą cyrkulację powietrza. Bezpiecznym sposobem jest też zwinięcie ręcznika na przykład z mokrym swetrem w rulon, po czym dociśnięcie go, aby wypłynęły resztki wody. Następnie sweter kładziemy na płasko na suszarce do bielizny, dzięki temu jego włókna zachowają pierwotny kształt i nie rozciągną się.

Suszenie na płasko jest najlepszym sposobem na zachowanie w dobrym stanie delikatnych ubrań - unikamy w ten sposób ich rozciągnięcia, śladów po klamerkach czy sznurze. Ubrania które trzeba prać w rękach nie mogą być suszone w zwykły sposób, na kaloryferze, ani też w suszarce bębnowej.

Dodatkowe wskazówki dotyczące tego, jak zrobić pranie ręczne w warunkach domowych, znajdują się na blogu producenta delikatnych płynów i żeli piorących Milove.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u