Państwowa Straż Pożarna zmienia umundurowanie. 60% strażaków umiera na raka (FILM, ZDJĘCIA)

30 styczeń 2023
Autor: 
Państwowa Straż Pożarna zmienia umundurowanie. 60% strażaków umiera na raka Redakcja

Państwowa Straż Pożarna z nowym umundurowaniem. Czarne mundury zastąpią nowe w kolorze piaskowym. Sukcesywnie wymienia się też ubrania specjalne, w których strażacy wyjeżdżają do akcji.

Przez wiele lat Państwowa Straż Pożarna korzystała z mundurów o czarnym kolorze. Korzystał z nich każdy: od szeregowego funkcjonariusza aż po Komendanta Głównego PSP. Teraz do straży pożarnej masowo wchodzi kolor piaskowy, z którym mogliśmy spotkać się już mniej więcej od 2019 roku. Wówczas piaskowych barw zaczęły nabierać ubrania specjalne, czyli te mundury, w których strażacy wyjeżdżają do akcji.

Pod koniec 2020 roku Komenda Główna PSP dodatkowo oficjalnie zaprezentowała wzory nowego umundurowania. I tak prócz ubrań specjalnych znalazły się w nich ubrania służbowe, które zastąpią w pełni obecne ubrania koszarowe oraz dowódczo-sztabowe. Tutaj również postawiono na kolor piaskowy, zwany czasem "musztardowym" wraz z czarnymi dodatkami. W skład zestawu wchodzą między innymi czarne buty z oddychającą membraną, koszule z długim i krótkim rękawem, bluza typu polar, czapka z daszkiem oraz zimowa, a także kurtka służbowa. Dodatkowo w planach jest wprowadzenie krótkich spodenek typu "bojówki".

- Rezygnujemy z dwóch sortów mundurowych, czyli z ubrania służbowego (dowódczo-sztabowego - przyp. red.) i z ubrania koszarowego, w całości. Wprowadzamy jeden obowiązujący wszystkich wzór. Od stażysty, który przychodzi do służby pierwszego dnia, do komendanta głównego będziemy wyglądali tak samo. Jedyne różnice to nazwiska i stopnie - mówił gen. bryg. Andrzej Bartkowiak Komendant Główny PSP.


Poniżej relacja filmowa. Dalsza część artykułu pod wideo:


Ruszył proces wymiany umundurowania

Jak informuje rzecznik straży pożarnej w Zielonej Górze st. kpt. Arkadiusz Kaniak, proces wymiany umundurowania rozpoczął się 1 stycznia 2023 roku i potrwa najprawdopodobniej jeszcze kilka miesięcy. Ciemne umundurowanie będzie jeszcze widoczne podczas okresu wymiany, ale z biegiem czasu coraz więcej strażaków PSP będzie widocznych właśnie w jasnych mundurach.

- Starsze ubrania są mniej przewiewne oraz bardzo krępujące, ponieważ jest tam pas biodrowy czy wysokie buty. Piaskowe są przede wszystkim luźniejsze oraz bardziej ergonomiczne. Strażacy z podziału bojowego nie mogą się doczekać tych ubrań, aby poczuć ten lepszy i lżejszy komfort pracy - zauważa asp. sztab. Bogdan Sołoduchin, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Zielonej Górze.

Przeczytaj też: Straż pożarna w Zielonej Górze bez własnych drabin mechanicznych. Wycofano ostatnią po incydencie w Inowrocławiu

Państwowa Straż Pożarna i profilaktyka antyrakowa

Wymiana umundurowania z koloru czarnego na piaskowy to przede wszystkim efekt wieloletnich starań strażaków zarówno zawodowych, jak i ochotników. To właśnie pasjonaci pożarnictwa, którzy chcieli zmienić coś w systemie, zwiększyć świadomość wśród "ogniowców" i mówiąc kolokwialnie "kuć beton" zaczęli nagłaśniać, iż na ubraniach strażaków przenoszone są różnego rodzaju rakotwórcze substancje. I tak powstały między innymi kampanie "Zdrowy_raKtownik" czy "Mundur nie zbroja". Głównym argumentem były badania, w których potwierdzono, że ryzyko nowotworów wśród strażaków, jest dużo większe niż u reszty społeczeństwa. Wyliczono też, że na raka choruje średnio 60% strażaków.

Dlaczego kolor piaskowy? Bo widać na nim wszelkie zabrudzenia. I tak zgodnie z przyjętymi zasadami każdy strażak, który wróci z działań ratowniczo-gaśniczych i zauważy na swoim ubraniu jakikolwiek bród, powinien wrzucić mundur do specjalnej pralnicy. Obecnie nie jest to jednak praktykowane w 100-procentach, ponieważ z reguły funkcjonariusz ma tylko jeden komplet ubrania specjalnego, lecz docelowo zgodnie z nowymi rozporządzeniami na jednego strażaka powinny przypadać dwa takie komplety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Poseł Elżbieta Anna Polak: Janusz Kubicki nie dotrzymuje nawet umów spinanych

W ramach profilaktyki nowotworowej we wszystkich Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych w Polsce wprowadzono także podział na strefę czystą oraz brudną. Strefy mają na celu między innymi ograniczenie rozprzestrzenienia się szkodliwych substancji popożarowych i minimalizację ekspozycji strażaków na szkodliwe produkty pożarowe.

- Strefa brudna występuje od garażu, czyli od miejsca, gdzie strażacy wysiadają bezpośrednio po akcji i w najbliższym otoczeniu, gdzie te mundury będą prane. Strefa czysta to jest strefa, gdzie funkcjonariusze przebywają na co dzień po oddaniu munduru do prania lub przebraniu się. Ten podział jest zdecydowany i widoczny - podkreśla st. kpt. Arkadiusz Kaniak, rzecznik zielonogórskiej straży pożarnej.

Przeczytaj też: Straż pożarna w Zielonej Górze bez własnych drabin mechanicznych. Wycofano ostatnią po incydencie w Inowrocławiu


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u