Robot kuchenny a tradycyjne narzędzia kuchenne - porównanie zalet i wad

28 marzec 2023
Autor: 
Robot kuchenny a tradycyjne narzędzia kuchenne - porównanie zalet i wad

Robot kuchenny to jedno z tych urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Co prawda tradycjonaliści twierdzą, że bez robota też można wszystko zrobić szybko i sprawnie, ale rzeczywistość zadaje kłam ich twierdzeniom. Tradycyjne narzędzia kuchenne nie są w stanie dorównać robotowi.

Co to jest robot kuchenny?

Futurystyczne wyobrażenia wskazują na androidalną maszynę, która potrafi zrobić w kuchni dosłownie wszystko. Być może kiedyś faktycznie tak będzie, póki co robot kuchenny to po prostu urządzenie pozwalające na zautomatyzowanie, a co za tym idzie – przyspieszenie, większości prac kuchennych.

Roboty kuchenne mają różne funkcje w zależności od stopnia zaawansowania. Te najprostsze służą do szybkiego ubijania i mieszania, są niezastąpione przy robieniu ciast, sosów i deserów. Nie mają dużo funkcji, ale też ich cena jest bardzo niska.

Wraz ze wzrostem ceny rośnie liczba funkcji. Niektóre roboty mogą blendować, siekać, trzeć, wyciskać sok z cytrusów i kruszyć lód. Najnowocześniejsze modele mają wbudowaną funkcję gotowania.

Robot kuchenny, czy tradycyjne narzędzia – porównanie

Ubijanie piany

Robot kuchenny zrobi to w kilkadziesiąt sekund, przy większej liczbie białek ubijanie potrwa maksymalnie kilka minut. Ręczne ubijanie piany trudno uznać za ulubione zajęcie, a czas potrzebny na zrobienie tego dobrze (piana powinna być sztywna i trzymać się naczynia) to od kilku do nawet kilkunastu minut. Wygrywa robot, robi to szybciej i lepiej.

Ucieranie ciasta

Podobnie jak przy ubijaniu piany, tak i przy ucieraniu ciasta np. na babkę piaskową robot wygrywa, jeśli chodzi o czas. Wystarczy zaledwie kilka minut, by ciasto było jednolite, gładkie i pozbawione grudek.

Przy ręcznym ucieraniu trzeba mieć do dyspozycji tłuczek (pałkę, kulę, nazewnictwo zależy od regionu) i odpowiednie naczynie. Najlepiej sprawdza się gliniana makutra z rowkami, ale jest dość ciężka i nieporęczna. No i ucieranie ciasta tłuczkiem to zajęcie na kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt minut, a i tak nie ma żadnej gwarancji, że wszystkie grudki znikną.

Siekanie i ścieranie

Nożem na desce albo na tarce – obie okazje są dobre do mimowolnego skaleczenia. W przypadku używania robota takie ryzyko nie istnieje. No i nie da się nie zauważyć, że robot jest szybszy i dokładniejszy. Po raz kolejny wygrywa w kategorii: Czas pracy.

Robot kuchenny z misą – miej zawsze wolne ręce

Jeszcze kilka dekad temu istniało wyobrażenie, że roboty będą pracować za ludzi. I do pewnego stopnia tak jest. Robot kuchenny z misą nie wymaga wkładu pracy człowieka. Wystarczy go włączyć, a sam zrobi to, co do niego należy.

To idealne rozwiązanie dla osób, które nigdy nie mają czasu i chcą zrobić wiele rzeczy jednocześnie.

Niektóre roboty kuchenne mają w nazwie słowo „planetarny”. Oznacza to bardzo złożony sposób ubijania i mieszania przypominający pozorny ruch planet na niebie, a w praktyce jeszcze szybszą i dokładniejszą pracę.

Czy roboty kuchenne nie mają wad?

Powyższe zestawienie faktycznie pokazuje, że roboty kuchenne wygrywają na wszystkich polach z tradycyjnymi narzędziami. Sceptycy tej teorii wskazują jednak na zużycie prądu, co ma czynić robot rozwiązaniem nieekonomicznym.

Prawda jest jednak taka, że roboty pracują bardzo krótko i pobierają tak niewiele prądu, że w ogólnym rozrachunku nie ma to większego znaczenia. Natomiast czas i siły fizyczne oszczędzone przy pomocy robota są jak najbardziej odczuwalne.

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u